Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Preț minim vanzare imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Preț minim vanzare imobil

Bună ziua. Știe cineva dacă exista un prag minim pentru stabilirea unui preț minim de vânzare al unui apartament.
george-neagu, moderator
Pretul se negociaza in mod liber intre parti. Exista o valoare minima / de expertiza/ pe zona/ de grila care se calculeaza in functie de studiul de piata efectuat de camera notarilor publici conform art 111 Cod Fiscal, insa aceea este doar valoarea de taxare, in cazul in care pretul este mai mic decat ea. Daca pretul este real si nu este derizoriu, nimeni nu poate cenzura vointa partilor.
Mulțumesc frumos.