Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... excludere de asociat pentru lipsa contributiei la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

excludere de asociat pentru lipsa contributiei la cheltuielile societare

de curand m-am confruntat cu o problema destul de delicata. doresc excluderea unui asociat pentru lipsa contributiei la cheltuielile societare inca din momentul infiintarii societatii. am incercat excluderea acestuia proin hotararea adunarii generale a asociatilor, dar aceasta nu mi-a fost acceptata la inregistrare pe motiv ca trebuie solicitata excluderea in instanta, iar in urma unei hotarari definitive si irevocabile ma pot prezenta cu aceasta la registrul comertului spre inregistrare.
va rog sa ma ajutati sa gasesc, daca exista, o cale mai rapida pentru solutionarea acestei situatii.
din pacate, eu stiu ca nu prea exista.
asa e trebuie sa faci actiune
nu uita sa-l pui in intarziere!
ce sunt alea cheltuieli societare?:(