Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati impozite

1) In cat timp de la deces se poate face mostenirea fara se plati impozitele?
2) Daca suntem intelesi unde este mai ieftin la notar sau la tribunal?
3) Ce alte taxe se mai platesc dupa aceea? Cat ar fi impozitul daca nu se face mostenirea in termen?

Multumesc,
Bună ziua!
1. 2 ani de zile de la data decesului.
2. notariat.
3. Valoarea impozitului depinde de valoarea averii pe care a lasat-o defunctul.
Îmi mai permit să vă aduc la cunoştinţă că mai există un termen în ceea ce priveşte dezbaterea succesiunii, şi anume termenul de 6 luni de la data decesului, un termen de opţiune succesorala, în care toţi moştenitorii defunctului ar trebui să dea o declaraţie de acceptare sau renunţare la succesiune.
Alte taxe de care ar trebui să fiţi conştient sunt onorariul notarului sau avocatului, taxa pentru intabulare daca bunurile defunctului au deschisă Carte Funciara, în urma moştenirii deveniţi proprietari şi trebuie să plătiţi dvs. la Primărie taxele şi impozitele locale, etc.
mai ieftin este prin instanta .
se poate depune tranzactia la primul termen si va recuperati taxa de timbru integral . ;)
Daca nu faceti succesiunea in primii doi ani dupa deces, impozitul este de 1% din valoarea bunurilor.
buna ziua!
impozitul daca nu se dezbate succesiunea in termen de 2 ani este de 1% din valoarea masei succesorale.
este mai rapid pe cale notariala.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
As mai avea o intrebarea. Impozitul respectiv de 1% se plateste o singura sau este impozitul care se plateste anual. Cine plateste impozitul la stat daca succesiunea s-ar face in 2 ani?

Multumesc inca o data.