Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati impozite

1) In cat timp de la deces se poate face mostenirea fara se plati impozitele?
2) Daca suntem intelesi unde este mai ieftin la notar sau la tribunal?
3) Ce alte taxe se mai platesc dupa aceea? Cat ar fi impozitul daca nu se face mostenirea in termen?

Multumesc,
buna seara!
acest impozit se plateste o singura data si doar daca succesiunea nu se dezbate in termen de 2 ani.
il platesc mostenitorii.
In instanta e mai ieftin.