Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare garantie de la angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare garantie de la angajator

Buna ziua,
Am lucrat la o firma particulara pana acum 3 luni cand s-a declarat insolventa, iar eu impreuna cu mai multi colegi, evident ne-am cauta loc de munca in alta parte(am demisionat, iar pe langa cererea de demisie am solicitat si restituirea garantiei)
Fostul angajator nu ne-a restituit garantia pe motivul problemelor financiare.
Eu personal am 8 ani lucrati in firma respectiva si lunar mi s-au retinut 50 lei garantie.
Cum pot sa imi recuperez banii? Ce trebuie sa fac?
Au trecut 3 luni de zile si nu vrea sa ne restituii banii.
Multumesc.

Garantia unde se afla? Este depusa intru-un cont in banca? Corect era sa fie depusa in cont pe numele dumnevoastra , insa nu o puteti scoate din cont fara acordul angajatorului!
Legea nr.22/1969
art.16
Garantia în numerar şi dobinda aferenta pot fi ridicate de către gestionarul titular al carnetului de consemnare la încetarea contractului sau de muncă sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, în situaţia în care nu a cauzat o paguba sau cînd paguba a fost acoperita în intregime. Agentul economic, autoritatea sau institutia publică sînt obligate, în aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, în termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare împreună cu o comunicare către Casa de Economii şi Consemnatiuni în care să se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.
......
Buna ziua,
Nu exista niciun cont deschis pe numele angajatilor,sau cel putin nu ni s-a spus.
Nu am semnat nimic referitor la aceasta garantie, in CIM nu este mentionata, dar pe "fluturasii" de salariu este trecuta.
Pana sa intre in insolventa, colegii care plecau din firma isi primeau garantia aferenta la lichidarea din firma.
Acum este problema insolventei, si vreau sa stiu ce pot face sa imi recuperez bani pentru ca actualul administrator ignora acest aspect.
Multumesc.

petronela_gav a scris:

Garantia unde se afla? Este depusa intru-un cont in banca? Corect era sa fie depusa in cont pe numele dumnevoastra , insa nu o puteti scoate din cont fara acordul angajatorului!

ok, multumesc.
legal ce ma sfatuiti sa fac sa grabesc putin lucrurile, pentru ca de fiecare data cand intreb cand se rezolva, primesc raspunsul negativ, respectiv:" firma se confrunta cu probleme financiare si nu putem onora datoriile'.
Este sau nu obligat noul administrator sa imi returneze banii?
Multumesc inca o data.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sesizati ITM-ul , in prima instanta.