Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Încheierea contractului de prestări servicii (PFA) ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Încheierea contractului de prestări servicii (PFA) cu beneficiarul

Lucrez cu un contract PFA cu un spital din 2016, având valabilitatea pana in luna Decembrie anul asta. Am fost plecat la niște cursuri din Iunie și pana astăzi (nu fiind obligat de la locul de munca). Conform datelor din contract am anunțat din timp ca nu o sa vin, ei fiind obligați sa mă aștepte pana la 90 de zile. Azi, am avut surpriza sa aflu ca mi-au încheiat contractul. Ce pot face in situația asta? Ținând cont ca trebuia sa fiu anunțat cu 30 de zile înainte ca nu mai am nevoie de serviciile mele.
1. intelegere amiabila
2. actiune in raspundere civila contractuala
... dar fara sa vedem contractul, clauzele si corespondenta e greu de spus cine a incalcat contractul si ce remedii pentru pretinsa incalcare.

spune macar ce obligatii aveai in contract, ce sanctiuni pentru neexecutare...
90 de zile lipsa de la un spital care are nevoie tot timpul de servicii... nu stiu... sa vedem. ce motiv invoca spitalul pentru reziliere...
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Depinde de clauzele contractuale.
Soluționarea litigiului se face in baza contractului.
Nu știu cum sa pun pozele ca sa vedeți contractul