avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce drepturi au actionarii unei SA asociata in alta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce drepturi au actionarii unei SA asociata in alta firma?

Am urmatorul caz: intr-un SRL sunt urmatorii asociati-o persoana fizica X si o SA reprezentata de Y(majoritar cu 90 %). Ambii sunt administratori ai SRL-ului.Problema este ca actionarii din SA se amesteca in treburile SRL-ului,conducand-o chiar,fara a fi angajati si fara a cere parerea si asociatului X. Este normala aceasta situatie?Ma gandesc ca atata timp cat SA este reprezentata de Y,ceilalti ar trebui sa-si vada de treaba lor...Ce se poate face in aceasta situatie?Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 20 Iulie 2018
cass4, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 18:20, 21 Iulie 2018
In primul rand o ședința Aga de clarificare a acestei situatii. Ar fi bine ca alaturi de Dvs sa fie un avocat care sa explice celorlalți din punct de vedere juridic poziția Dvs, atribuțiile si responsabilitățile Dvs. Dacă nu reusiti nimic cu acest demers, înseamnă ori ca avocatul nu a explicat bine ori ca acei acționari din SA sunt căpoși si atunci impreuna cu avocatul sau cu alt avocat dacă primul nu va mulțumește hotărați ce este de facut in continuare.
In primul rand o ședința Aga de clarificare a acestei situatii. Ar fi bine ca alaturi de Dvs sa fie un avocat care sa explice celorlalți din punct de vedere juridic poziția Dvs, atribuțiile si responsabilitățile Dvs. Dacă nu reusiti nimic cu acest demers, înseamnă ori ca avocatul nu a explicat bine ori ca acei acționari din SA sunt căpoși si atunci impreuna cu avocatul sau cu alt avocat dacă primul nu va mulțumește hotărați ce este de facut in continuare.
Multumesc pt raspuns!Intrebarea era daca actionarii au drept de a se amesteca in SRL...
Iar eu in mod indirect V am raspuns ca nu. Si asociați dacă erau in cadrul SRL dacă nu aveau si calitatea de administratori nu aveau dreptul sa se amestece. Am crezut ca se înțelege din răspunsul meu. Succes!
Iar eu in mod indirect V am raspuns ca nu. Si asociați dacă erau in cadrul SRL dacă nu aveau si calitatea de administratori nu aveau dreptul sa se amestece. Am crezut ca se înțelege din răspunsul meu. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Invitat la aga hansmans hansmans Buna ziua, Am o intrebare: daca intre-o AGA la un SRL cu 6 asociati aduc un invitat, se poate primi acest invitat in sedinta AGA? Precisez ca in actul ... (vezi toată discuția)
Transformare s.a in s.r.l. danaconta danaconta Cum trebuie procedat de catre un S.A cu pana la 50 actionari, care doreste aceasta transformare? (vezi toată discuția)
delapidare rrocambole rrocambole O societate comerciala X a acordat un credit de 200.000 euro unei societati comerciale Y. Pe urma societatea X a cedat creanta pe care o avea fata de ... (vezi toată discuția)