Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere comunicare decizie solutionare recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere comunicare decizie solutionare recurs

am si eu nevoie de un model de cerere pentru eliberarea deciziei prin care s-a solutionat recursul in regim de urgenta.
Instanta care a solutionat recursul, a trimis dosarul spre rejudecare la prima instanta.
eu pot sa fac aceasta cerere pe mail sau pe fax sau trebuie sa ma duc personal?
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
multumesc
model de cerere nu exista. formulati-o ca pe orice cerere normala si fireasca. o puteti trimite prin orice mijloc de comunicatie.
Printr-o cerere obisnuita, solicitati instantei de recurs sa vi se comunice decizia prin care s-a solutionat recursul. Nu este o cerere speciala, trebuie doar sa va identificati, sa spuneti ce calitate ati avut in cauza, sa mentionati nr. dosarului si data la care a fost solutionat.
Va multumesc.
Deci daca o trimit pe fax este luata in considerare.
recursul nu se comunica
Ar trebui comunicata decizia din recurs in cazul in care partea interesata formuleaza o contestatie in anulare sau o cerere de revizuire! Aceste doua cereri trebuie motivate si daca contestatorul/revizuientul nu cunoaste continutul deciziei din recurs nu are cum sa motiveze cererile respective.