Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... serviciul militar termen redus
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

serviciul militar termen redus

Serviciul TR in 1974 inainte de Facultate si cele doua saptamini de incorporare dupa terminarea facultatii se considera la pensia de virsta.
Ca acte trebuie sa cer de la autoritatea militara?
livretul militar are inscrise perioadele respective
Din cauza faptului ca am pierdut livretul militar cred ca va trebui sa obtin o dovada de la centrul militar.
Va multumesc pentru raspuns.
Legea 446/2006 privind pregatirea populatiei pentru aparare
art.52
(3) Pierderea livretului militar se comunică în scris centrului militar pe raza căruia domiciliază, în termen de 5 zile, şi se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, în termen de 10 zile de la constatare.

Art. 80 . — (1) Constituie contravenţie săvârşirea de către cetăţenii încorporabili şi de către rezervişti a uneia dintre următoarele fapte:
g) pierderea, deteriorarea sau înstrăinarea documentelor personale de evidenţă militară;

Art . 81 . — (1) Contravenţiil e prevăzut e la art. 80 alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 50 lei la 100 lei, fapta prevăzută la lit. d), e) şi g);

Cerere publicare pierdere livret militar in Monitorul Oficial
[ link extern ]