Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Racordare butelie la aragaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Racordare butelie la aragaz

Datorita indolentei com. executiv al asociatiei care nu a respectat efectuarea verificarii periodice a instalatiei comune a retelei de gaz furnizorul s-a sesizat si a procedat la oprirea furnizarii .In aceste conditii unii proprietari au recurs la instalarea de butelii pentru a utiliza masinile de gatit.Au fost incalcate astfel norme care interzic " montarea şi punerea în funcţiune a unor instalaţii sau echipamente în interiorul unei locuinţe sau a unui condominiu, care pun în pericol sănătatea populaţiei sau integritatea infrastructurii edilitare" ce consecinte pot suferi acestia?
Depinde de firma/ persoana autorizata de ANRE care au asigurat in apartament blocarea, dupa contorul de gaz a tevii de alimentare cu gaz a aragazului, a demontat furtunul de alimentare de la reteaua interioara de gaz si a cuplat aragazul la butelie.
Pentru aceste operatii era nevoie de acceptul scris al firmei de distributie gaze.
In alta ordine de idei - cat timp poate sa dureze o verificare a instalatiilor de distributie gaze ?! De ce a fost nevoie de racordarea aragazelor la butelie ?
Totusi un raspuns pertinent la intrebare as dori va rog !
Nu cred că C.E. a stat la ușă să interzică verificarea instalațiilor de gaze din părtile comune sau din ap. Dacă s-a intamplat cu adevărat acest lucru C.E. este pasibil de anchetare pt. siguranța codomeniului .
Un singur lucru este posibil pt. intreruperea furnizării și anume neplata consumului cea ce a dus și la intreruperea furnizării gazului , de ce nu verificați și la furnizorul de gaze motivul intreruperii .
Da 's-a intamplat cu adevarat acest lucru" am verificat. Referitor la cei care au recurs ulterior la butelie pentru alimentarea aragazului, operatia de deconectare de la reteaua de gaz comuna a blocului trebuia facuta cu informarea asociatiei, prin angajarea unei firme autorizate, care sa "puna dop" si sigiliu sau nu ?
Inteleg, ca v-ati convins singur ca primul meu mesaj a fost la obiect, adica in viziunea dvs., pertinent.