Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Racordare butelie la aragaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Racordare butelie la aragaz

Datorita indolentei com. executiv al asociatiei care nu a respectat efectuarea verificarii periodice a instalatiei comune a retelei de gaz furnizorul s-a sesizat si a procedat la oprirea furnizarii .In aceste conditii unii proprietari au recurs la instalarea de butelii pentru a utiliza masinile de gatit.Au fost incalcate astfel norme care interzic " montarea şi punerea în funcţiune a unor instalaţii sau echipamente în interiorul unei locuinţe sau a unui condominiu, care pun în pericol sănătatea populaţiei sau integritatea infrastructurii edilitare" ce consecinte pot suferi acestia?
In tara noastra exista localitati unde nu exista retea de distributie gaz natural.Localitati mari, nu dau exemple.Oamenii folosesc aragaz cu butelie pentru a prepara mancarea.Pe ce lume traim, chiar nu cunoastem realitatile?
Nu veti gasi prevederi legale, exprese, in sensul dorit de dvs.
Pompierii, firmele care incarca butelii si distribuitorii de butelii impart pliante/ instructiuni cu modul de montaj, intretinere, supraveghere din partea fiecaruia.
Este supusa reviziei periodice si autorizarii doar butelia, atunci cand se incarca.
Ceasurile/ regulatoarele de presiune care se monteaza pe butelii au sistem de blocare cand se defecteaza.
La montaj sunt utilizate garnituri interschimbabile, livrate cu fiecare butelie care se aduce incarcata.
Daca sunt constatate improvizatii puteti formula sesizari la pompieri si acestia au obligatia sa verifice si dupa caz, pot aplica amenzi contraventionale.