Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renuntare la angajament dupa semnare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renuntare la angajament dupa semnare CIM

Buna ziua,

Ce se intampla daca am semnat un Contract individual de munca, in calitate de persoana fizica, viitor angajat, dar pana la data inceperii efective a lucrului (mai sunt 40 zile pana atunci) ma razgandesc si renunt la acest angajament?
Motivul: intre timp am primit o oferta de job mult mai interesanta profesional si avantajoasa material, de la un alt angajator.

Multumesc anticipat pentru mesajul dumneavoastra de raspuns!
Trimiteti o instiintare catre angajatorul respectiv ca renuntati la locul de munca ... daca c.i.m. a fost inregistrat in REVISAL, atunci trimiteti o notificare de incetare a c.i.m. , in baza art.31 alin.3 C.mun., incepand chiar cu data inceperii activitatii.
Multumesc mult pentru info! Toate cele bune!