Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Conventie agentie imobiliara
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Conventie agentie imobiliara

Buna ziua,
In luna noiembrie 2017, am incheiat o conventie cu o agentie imobiliara, pentru a vedea cateva oferte. La aproximativ 2 saptamani am mai incheiat o alta conventie cu alta agentie, aceasta fiind "regula uzuala" pentru a putea afla ofertele lor. Din nefericire, pentru cateva imobile, care se incadrau in cererea mea, a fost semnata conventia cu ambele agentii, (repet, altfel, nu iti arata nimeni nimic). Unul dintre imobile a fost achizitionat cu prima casa in februarie 2018, prin intermediul primei agentii, achitand comisionul aferent. In iulie 2018, a doua agentie, cu care aveam semnata conventia, si pentru imobilul cumparat in februarie, m-a notificat, ca "am sarit agentia", si ca le datorez comisionul, iar in caz de neachitare ma vor actiona in instanta. Intrebarea mea este: Acest comision, se plateste tuturor agentiilor cu care ai vizionat un imobil?, primei cu care ai semnat?, celei cu care inchei tranzactia?, sau...? In acest caz, cat de serioasa e treaba cu instanta? Multumesc
Comisionul se plateste conform contractului (conventiei).
Nu puteti achita X% in valoarea imobilului doar pt ca ati vizionat un imobil in prezenta unui agent imobiliar. Eventual un onorariu pt prezentare.
In instanta, agentiile nu vor castiga procesele pt astfel de prostii.