Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare invatamant

Buna ziua,
Am absolvit un liceu teoretic, apoi Colegiul de institutori in anul 1999. In anul 2000 am continuat studiile la Facultatea de Litere, specializarea romana -franceza, absolvita cu licenta. Conform unui ordin din 2010 mi-a fost schimbata functia in profesor invatamant primar. Azi mi s-a spus de la noua scoala ca nu este corect, eu nu ar trebui sa fiu incadrata ca profesor. Va rog sa ma lamuriti. Va multumesc!
Dar in ce functie trebuia sa fiti incadrata?
M-au informat ca datorita faptului ca nu am terminat specialitatea ,,Pedagogia invatamantului primar și precolar ,, , ar trebui sa fiu incadrata ca si institutor și nu ca profesor invatamant primar.
OUG 92/2012
.......
Art. IV
Absolvenţilor liceelor pedagogice, filiera vocaţională, profilul pedagogic, specializarea învăţător/educatoare, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau ai altor şcoli echivalente, încadrati în învăţământul preşcolar şi primar, li se recunoaşte îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar, de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, pe baza diplomei de liceţă.
Va multumesc!