Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara la absolvire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara la absolvire

Buna ziua,
In cazul unei pensii alimentare pentru copilul major, care a absolvit studiile pe 03 august 2018, cum se procedeaza? Tatal, carei i se retine imi face cerere si spune sa nu ii mai platesc copilului pensie pentru ca este absolvent. Este nevoie de adeverinta de la scoala? Pot sa ii mai platesc pana incepe urmatorul an universitar? Care este temeiul legal?
Multumesc anticipat!
petronela_gav, utilizator
Dacă nu a terminat inca studiile și nu a trecut de varsta de 26 de ani trebuie să continuati plata pensiei. Art 499 cod civil.
Eu stiu ca a terminat studiile, dar nu am nici o hartie. Tatal cere sistare pensiei alimentare. Consider ca daca la inceperea urmatorului an universitar nu aduce adeverinta, nu ii mai trimit pensia.
Intrebarea este daca pentru lunile august si septembrie se poate (legal) sa ii trimit banii. Eu trebuie sa ii retin tatalui din salar si sa ii virez copilului major.