Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vizionarea în direct pe monitor de către conducerea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vizionarea în direct pe monitor de către conducerea asociației de proprietari a celor care intră în scara blocului. Legalitate sau nelegalitate?

Vizionarea in direct pe monitor a celor care intra in scara blocului constituie ceva ilegal in opinia.
Are cineva o alta opinie?

Practic imaginile trebuie stocate si nu sa se vizioneze in direct cine intra si cine iese din bloc.
Adica nu trebuie sa se vada in direct pe monitorul de la asociatia de proprietari a oamenilor care circula chiar daca se poate considera ca spatiul este comun.

In opinia mea se incalca dreptul la viata privata.

A avut cineva un proces de acest fel?
Manuela Rășină, administrator
Din punctul meu de vedere inclusiv vizionarea inregistrarilor de catre persoane din conducerea asociatiei de proprietari este ilegala in conditiile in care asociatia nu este inregistrata la ANSPDCP ca operator de date cu caracter personal.
Iar acum dupa aparitia GDPR-ului conditiile sunt mai drastice, asociatia de proprietari foloseste date cu caracter personal incepand cu nume, prenume proprietari, adresa, etc..
In locurile publice, super/hipermarket-uri, unde se vizioneaza in direct, toate organizatiile sunt in mod sigur inregistrate ca operatori de date personale.
Daca asociatia este inregistrata la ANSPDCP opinia mea este ca imaginile pot fi vizionate in direct dar numai de catre persoane autorizate din cadrul asociatiei.

Vizionarea datelor se poate face numai in cazul constatarii unei infractiuni nicidecum in direct .
Da, in direct se incalca dreptul la viata privata si dupa parerea mea.
Nici inregistrarile nu au dreptul sa le vizioneze dar in direct...

Sa zicem ca s-ar aplica o amenda dar apare si intrebarea daca nu va suporta si asociatia amenda, mai exact spus si membrii sai...
Practic oricine vrea sa vizioneze in direct poate merge la asociatie...

Din cate am inteles, la inceput tineau monitorul deschis dar acoperit cu o panza iar apoi nu s-au mai obosit...

Poate ar fi mai rezonabil sa fie somati ca sa scoata monitorul din asociatie si sa nu fie aplicata vreo amenda.
Este insa posibil ca sa nu se dea curs favorabil solicitarii...mai ales ca am inteles ca au fost informati verbal ca nu ar fi legal cum se procedeaza...

Voi cum apreciati ca ar fi mai drept, sa le fie atrasa atentia sau sa fie amendati?

In general, in Romania oamenii habar nu au cum se prezinta din punct de vedere juridic dreptul la viata privata...dar sunt si ignoranti...
Este si o notiune complexa...
Instantele au mai inceput insa de la un timp sa desluseasca ceva mai bine aceasta notiune dar fiind un proces atipic conteaza foarte mult si cat de bine ar percepe instanta argumentele.
Se pot cere daune morale pentru incalcarea dreptului la viata privata.

Eu apreciez ca, nici dreptul de a viziona inregistrarile nu il au decat organele judiciare in cadrul unei proceduri judiciare.

Un alt aspect in constituie si divulgarea informatiilor obtinute catre altii aceasta fiind o agravanta...in opinia mea...
Adica vizionarea incalca dreptul fundamental iar comentariile constituie o incalcare suplimentara a dreptului la viata privata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ANSPDCP a elaborat un ghid privind prelucrările de date cu caracter personal efectuate prin intermediul sistemelor de supraveghere video instalate în cadrul asociațiilor de proprietari.
[ link extern ]

Exista pe forum "n" topicuri deschise pe tema sistemelor de supraveghere din asociatiile de proprietari, pro si contra.

In conducerea asociatiilor de proprietari sunt proprietari care inteleg mai mult sau mai putin legislatia, chiar legislatia specifica asociatiilor nu o inteleg, nu mai vorbim de altele.

Un lucru este cert, partile comune pe care le gestioneaza asociatiile de proprietari reprezinta un spatiu public (chiar daca spatiul este privat), supravegherea video este legala atata timp cat sunt indeplinite conditiile legale.
Adica, din punctul meu de vedere, asociatia de proprietari trebuie sa fie inregistrata la ANSPDCP ca operator de date personale.
Astfel se pot monitoriza legal, in direct si inregistrat, persoanele care trec prin spatiul comun.

In speta respectiva parerea mea este ca trebuie cerute autorizatiile detinute de catre asociatie pentru instalararea sistemului video si autorizatiile de la ANSPDCP.
Daca nu le au in regula li se poate atrage "atentia" sa intre in legalitate.

In cazul unei amenzi din partea unei autoritati trebuie stabilit in primul rand vinovatul(ii), de montarea unui sistem video fara autorizatii se fac vinovati cei din CEx in frunte cu presedintele asociatiei, ei trebuie sa respecte legea si sunt raspunzatori in fata proprietarilor pentru prejudiciile aduse acestora.
Bineinteles ca presedintele si administratorul vor imparti amenda la proprietari dar depinde de proprietari daca se vor lasa pagubiti, depinde cat de mult isi cunosc drepturile.
Viata la bloc este atat de complicata, in cazul aplicarii unei amenzi cei din conducere vor face tot posibilul sa se afle cine a fost "turnatorul", si de aici restul de "amabilitati" dintre vecini.
cyan, moderator
Inteleg opinia dvs.

Eu apreciez insa ca, pentru a avea dreptul de a viziona in direct sau cand au ei chef sa urmareasca ce mai e nou...pentru o barfa ceva...se impune ca persoana sa isi fi dat acordul in mod expres si explicit pentru a fi vizionata in direct.
Aceasta este o conditie esentiala din punctul meu de vedere.
Adica...simplul fapt ca s-a dat acordul pentru a se monta camere de supraveghere nu inseamna ca s-a dat acordul si pentru a fi incalcat dreptul la viata privata pentru ca montarea camerelor de supraveghere s-a facut pentru un scop legitim si nu in scopul de a se incalca dreptul la viata privata.
Aceasta inseamna ca se impune a se exprima acordul in mod expres si explicit pentru incalcarea dreptului la viata privata.Asadar, chiar si in ipoteza in care s-a exprimat acordul, acest acord se poate retrage ulterior.
Asa consideram si anterior de Regulamentul GDPR care da bataie de cap aiurea dar de fapt nu prea a schimbat mare lucru pe aspectele esentiale...
Precizeaza insa ca...acordul se poate retrage...
Nimic nou din interpretarile mele juridice anterioare...pe astfel de teme cu drepturi si libertati fundamentale ale omului...

Deci, montarea camerelor de supraveghere este buna si legitima pentru ca ajuta la prinderea infractorilor dar deturnarea scopului pentru care au fost montate deja genereaza grave probleme...sub aspect juridic...

De asemenea, in ipoteza in care exista o firma de paza care apara blocul, sa zicem ca acolo ar locui vreo 30 de parlamentari...ceea ce vede paznicul pe monitor trebuie sa tina sub tacere deplina fiind sub o clauza de confidentialitate.

In speta, nu exista nicio firma de paza...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat