Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ANULAREA IN PARTE A SOMATIEI DE PLATA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ANULAREA IN PARTE A SOMATIEI DE PLATA

Este posibil ca prin cererea de anulare a somatiei de plata sa se solicite anularea in parte a somatiei de plata, respectiv micsorarea cheltuielilor de judecata pretinse de Reclamant? Mentionez ca debitul a fost achitat integral inainte emiterii somatiei de plata, ca debitorul nu a depus intampinare si nici nu s-a prezentat la proces. Este tardiv sa solicitam o micsorare a cheltuielilor de judecata?
Puteti formula o cere in anulare in termen de 10 zile la la primirera hotararii, faceti dovada platii creantei si cereti micsoaraea cheltuielilor de judecata ca fiind disproprtionat de mari raportat la obiectul cauzei.
Din pacate termenul a expirat. De altfel am facut o astfel de cerere in anulare, numai ca dintr-o gresala am confundat zilele in care se solutiona cererea. Inteleg ca va fi respinsa pe motiv ca este nesustinuta.....mai este ceva de facut, putem apela la dreptul comun?
Nu.