Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime în muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime în muncă

Sunt pensionară pe caz de boală. Pot să cumpăr ani de vechime în muncă?
Vechimea in munca nu se cumpara.

Fiind pensionara, nu puteti incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru acumulare de stagiu de cotizare.

Persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata CAS pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia, până la data de 31 decembrie 2018.
Ma ajutati si cu legea care spune acest lucru. Ma intereseaza.Multumesc
Legea 186/2016
[ link extern ]