avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime în muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime în muncă

Sunt pensionară pe caz de boală. Pot să cumpăr ani de vechime în muncă?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:38, 22 August 2018
Vechimea in munca nu se cumpara.

Fiind pensionara, nu puteti incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru acumulare de stagiu de cotizare.

Persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata CAS pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia, până la data de 31 decembrie 2018.
Ma ajutati si cu legea care spune acest lucru. Ma intereseaza.Multumesc
Legea 186/2016
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie parțial anticipata sarradicati sarradicati In aprilie \'17, am împlinit 57 de ani. Am un stagiu de cotizare de 31 ani si 3 luni. Din martie \'17 nu mai lucrez nicăieri. Am dreptul sa mai cumpăr ... (vezi toată discuția)
Cumparare vechime pentru pensie JOHNVASILE JOHNVASILE As dori sa stiu daca pentru o perioada de 3 ani+9 luni (anii 1981-1984) se poate cumpara vechime in vederea pensionarii. In aceasta perioada persoana ... (vezi toată discuția)
Cumpararea de vechime cindea carmen cindea carmen Daca am terminat somajul in data de 03.02.2015 si doresc sa cumpar vechime pe luna februarie 2015 , se poate cumpara vechimea chiar daca se va suprapune luna ... (vezi toată discuția)