Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie civila cumulata cu pensie militara ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie civila cumulata cu pensie militara ?

29.09.1978 – 28.06.1979 = (armata) militar cu termen redus
1.10.1979 – 15.06.1984 = student, cursuri zi, Politehnica, 5 ani
19.07.1984 – 29.07.1984 = (armata) elev, convocare metodica

8.08.1984 – 8.08.1985 = grupa II de munca, Intreprindere metalurgica
8.08.1985 – 1.04.1990 = grupa I de munca, Intreprindere metalurgica
1.04.1990 – 14.05.1993 = grupa II de munca, Intreprindere metalurgica

15.05.1993 – 31.08.2000 = grupa I de munca (ofiter activ unitate militara)

31.08.2000 – prezent = angajat fara pauze, fara grupa munca, diverse societati comerciale

In sistemul public de pensii mi se recunoaste grupa 1 din perioada in care am fost militar?
Si daca mi se recunoaste, se cumuleaza cu vechimea din grupa 1 din civilie?
In aceste conditii as putea sa faca cerere de pensionare la 1 septembrie si sa mi se deschida dreptul de pensie în sistemul public de pensii ?
La deschiderea dreptului de pensie în sistemul public, beneficiez și de pensie militară de stat, calculată pentru perioada de 8 ani vechime în serviciu (12 ani vechime cumulată) ?
Sau: cum primesc drepturile de pensie (sau contribuitie) din perioada in care am fost militar?

Cum se procedeaza ? Cei de la Casa judeteana de pensii fac toate demersurile sau eu trebuie sa ma adresez unitatii unde am fost militar?

Primesc o pensie civila si o alta militara ?
Sunt și eu aproximativ în aceeași situație. Am 61 de ani, 31 de ani lucrați în civil fără grupe, 9 ani și 6 luni militar din care 8 ani și 6 luni în ”alte condiții”.
Când și în ce sistem pot deschide drept la pensie?
La 65 de ani.