Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... EROARE PLATA ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

EROARE PLATA ANAF

Bună ziua, dintr-o eroare am facut o plată către ANAF și am scris CUI-ul altei societății. Nestiind că ANAF-UL nu are CUI am copiat CUI-ul unei alte societății care desigur și ea avea datorii la Bugetul de STat.
Am fost la ANAF să rezolv problema si să se stingă obligațiile debitorului din contul căruia am virat suma, dar dânși nu sunt de acord deoarece am virat suma pentru un debitor care avea și el datorii și s-a stins datoria pentru acela.
Acum nu știu ce am de făcut, este vorba de o sumă destul de mare... Mă puteți ajuta?
Multumesc
Apreciez că a avut loc o novație prin schimbare de debitor!
Ca demersuri, puteți solicita societății respective să vă dea banii sau să formulați o acțiune în pretenție; cred că îmbogățirea fără justă cauză ar fi temeiul corect.
Buna ziua,

Faceti o cerere scrisa la trezoreria unde ati platit ,in care solicitati redirectionarea sumei in contul corect, pe codul fiscal corect.Atasati dovada platii.
Am făcut, dar nu sunt de acord, ne comunică faptul că: pentru a putea da curs solicitării dumneavoastră, este necesar ca societatea, în a cărui cont au fost virate eronat ordinele de plată să îndeplinească prevederile art. 164, alin (4) din Legea 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală, adică să nu aibe datorii față de bugetul de stat, iar societatea in contul căruia am virat banii este in faliment, deci clar avea datorii fata de bugetul de stat. S-au stins datoriile lor. Iar societatea noastră a rămas cu datorii.
Societatea este în faliment. Iar societatea din contul căreia s-au virat banii este in reorganizare.
Sa faceti adresa catre societatea in contul careia ati virat banii, in vederea returnarii, se pare ca e singura solutie, asa cum bine s-a precizat mai inainte .