avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata retroactiva a contribuțiilor pentru pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata retroactiva a contribuțiilor pentru pensie

Buna ziua
Mă numesc Georgeta Halga, și aș dori să știu care sunt documentele de identitate conform legii pentru a putea depune dosarul la Casa de pensii?pentru achitarea retroactiva a contribuției la pensii pentru perioadele in care nu am muncit și nu am fost asigurata in Italia.
Practic eu locuiesc in Italia, și am bineînțeles doar pașaportul cu domiciliul în străinătate, iar anul trecut mi-a fost respinsa cererea de la Casa de pensii din Alba pe motiv că nu am Carte de identitate provizorie sau buletin. In plus, in momentul când am făcut acest pașaport mi s-a spus că pot face orișice demers pe teritoriul României...

Vă mulțumesc
Georgeta Halga
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
Halga, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:37, 1 Septembrie 2018
Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, conform Legii 248/2005, documentele de călătorie ( a) pașaport diplomatic;b) pașaport de serviciu;c) pașaport diplomatic electronic;d) pașaport de serviciu electronic;e) pașaport simplu;f) pașaport simplu electronic;g) pașaport simplu temporar;h) titlu de călătorie) sunt proprietatea statului român și fac dovada, în fața autorităților române și străine, a identității, cetățeniei, calității, precum și a dreptului titularului de a călători în străinătate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Mulțumesc Dl.-lui Cornel pentru răspuns, și dacă am înțeles bine in baza legislației, pentru a prezenta dosarul la Casa de pensii trebuie să îmi fac cartea de identitate provizorie... deoarece pașaportul este considerat mai mult un titlu de călătorie decat un document de identificare din partea instituțiilor românești....
Multumesc
Cornel Vasile a scris:

Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, conform Legii 248/2005, documentele de călătorie ( a) pașaport diplomatic;b) pașaport de serviciu;c) pașaport diplomatic electronic;d) pașaport de serviciu electronic;e) pașaport simplu;f) pașaport simplu electronic;g) pașaport simplu temporar;h) titlu de călătorie) sunt proprietatea statului român și fac dovada, în fața autorităților române și străine, a identității, cetățeniei, calității, precum și a dreptului titularului de a călători în străinătate.

Intr-adevar, aveti perfecta dreptate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calatorie in europa, acte necesare Pavel.t2 Pavel.t2 Buna ziua De curand trebuia sa-mi reinnoiesc buletinul, dar din cauza ca ai mei sunt plecati din tara iar casa mea este trecuta pe numele tatalui meu, n-am ... (vezi toată discuția)
Pasaport urgente adelinchiva adelinchiva Buna ziua, luni am programata o plecare in Thailanda si am pasaportul expirat, sunt interesat cat de repede pot obtine un pasaport nou, si ce tip de pasaport? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! as sa stiu daca pasaportul poate fi folosit in locul ... Muninn Muninn Buna ziua! As sa stiu daca pasaportul poate fi folosit in locul buletinului in relatia cu banca (demersuri obtinere credit ipotecar), notarul (contract ... (vezi toată discuția)