Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata retroactiva a contribuțiilor pentru pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata retroactiva a contribuțiilor pentru pensie

Buna ziua
Mă numesc Georgeta Halga, și aș dori să știu care sunt documentele de identitate conform legii pentru a putea depune dosarul la Casa de pensii?pentru achitarea retroactiva a contribuției la pensii pentru perioadele in care nu am muncit și nu am fost asigurata in Italia.
Practic eu locuiesc in Italia, și am bineînțeles doar pașaportul cu domiciliul în străinătate, iar anul trecut mi-a fost respinsa cererea de la Casa de pensii din Alba pe motiv că nu am Carte de identitate provizorie sau buletin. In plus, in momentul când am făcut acest pașaport mi s-a spus că pot face orișice demers pe teritoriul României...

Vă mulțumesc
Georgeta Halga
Halga, utilizator
Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, conform Legii 248/2005, documentele de călătorie ( a) pașaport diplomatic;b) pașaport de serviciu;c) pașaport diplomatic electronic;d) pașaport de serviciu electronic;e) pașaport simplu;f) pașaport simplu electronic;g) pașaport simplu temporar;h) titlu de călătorie) sunt proprietatea statului român și fac dovada, în fața autorităților române și străine, a identității, cetățeniei, calității, precum și a dreptului titularului de a călători în străinătate.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Mulțumesc Dl.-lui Cornel pentru răspuns, și dacă am înțeles bine in baza legislației, pentru a prezenta dosarul la Casa de pensii trebuie să îmi fac cartea de identitate provizorie... deoarece pașaportul este considerat mai mult un titlu de călătorie decat un document de identificare din partea instituțiilor românești....
Multumesc
Cornel Vasile a scris:

Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, conform Legii 248/2005, documentele de călătorie ( a) pașaport diplomatic;b) pașaport de serviciu;c) pașaport diplomatic electronic;d) pașaport de serviciu electronic;e) pașaport simplu;f) pașaport simplu electronic;g) pașaport simplu temporar;h) titlu de călătorie) sunt proprietatea statului român și fac dovada, în fața autorităților române și străine, a identității, cetățeniei, calității, precum și a dreptului titularului de a călători în străinătate.

Intr-adevar, aveti perfecta dreptate.