Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carte de munca

buna ziua,am incetat activitatea la o firma din buc,si mi sa spus ca pentru c.m sa ma duc sa o iau de la itm sector 2, pentru ca ei nu au peste 100 de angajati si cm nu o tine la ei.Este normal ca eu sa o iau de la sediul firmei.Astept raspuns.multumesc.
ContSters20980, utilizator
Buna ziua !
Adresati o solicitare scrisa in acest sens , solicitand sa va fie inregistrata, numar de inregistrare pe care sa- l cunoasteti si pe care sa vi- l treaca pe solicitare.
De asemeni puteti solicita cartea de munca direct de la ITM pe baza cartii de identitate in conditiile in care aceasta este incheiata de angajator( stampila unitatii, semnatura conducatorului acesteia si avizul ITM.
Cu stima !
Buna ziua!
In mod normal la incetarea raporturilor de munca, angajatul este obligat, ca in termen de 15 zile de la data incetarii, sa isi ridice carnetul de munca de la Inspectoratul teritorial de Munca, pe baza cartii de idenntitate.
In cazul in care societatea avea aprobare pentru pastrarea, completarea cartilor de munca, aceasta trebuie sa predea in termen de 15 zile carnetul de munca la Inspectoratul Teritorial de Munca, in vederea certificarii inscrierilor efectuate, pe baza unui proces verbal de predare primire.
O zi buna!
ingrid2000 a scris:

Buna ziua!
In mod normal la incetarea raporturilor de munca, angajatul este obligat, ca in termen de 15 zile de la data incetarii, sa isi ridice carnetul de munca de la Inspectoratul teritorial de Munca, pe baza cartii de idenntitate.
In cazul in care societatea avea aprobare pentru pastrarea, completarea cartilor de munca, aceasta trebuie sa predea in termen de 15 zile carnetul de munca la Inspectoratul Teritorial de Munca, in vederea certificarii inscrierilor efectuate, pe baza unui proces verbal de predare primire.
O zi buna!

Unde sunt prevazute aceste obligatii? Care este baza legala? ...:hm:
Buna ziua!
Tinand cont de decretul 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare."
- Modificarile intervenite in executarea contractului de munca, dupa intocmirea carnetului de munca, se inscriu in acesta in termen de 15 zile de la data producerii lor.
Si apropo am facut curs de inspector resurse umane cu cineva din cadrul itm, si e ceea ce ne-a spus inspectorul!
O zi buna!