avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical acordat cu tot cu weekend- cum ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical acordat cu tot cu weekend- cum recuperam zilele de weekend

Buna ziua,

Am primit 10 zile de concediu medical, incepand din 03.09.2018 pana pe 12.09.2018, durata care include si un weekend.
Data fiind ca plata medicalului se aplica numai pe zilele lucratoare, de fapt eu beneficiez doar de 8 zile nu 10 deci consider ca pierd de fapt 2 zile de concediu medical la numaratoarea anuala, din cauza acestui weekend.
Intrebarea mea este: exista vreun articol/alineat din Codul Muncii care sa sustina compensarea acestor 2 zile de CM in weekend cu inca 2 zile lucratoare? Astfel, ies corect 10 zile de repaos medical.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:14, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista niciun text de lege ca sa compenseze concediul medical cu zile lucratoare.

La solicitarea angajatorului,cu acordul dvs., puteti efectua munca suplimentara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului medical functie de tipul programului de lucru silviu1975 silviu1975 Buna ziua, Fapt concret: sotia beneficiaza de CM din 1 Iunie 2013 pana in 7 Iunie 2013. De la Departamentul HR a primit raspunsul ca \\"nu-i ies nr de ore ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna suplimentar an-na an-na Buna ziua, Conform OM547/2010 Anexa 3 ,B punct 7 beneficiez de spor de 15 % ptr munca pe calculator.La inceputul anului 2015 comisia unitatii a aprobat ca ... (vezi toată discuția)
concediul medical razvan.razvan razvan.razvan Buna ziua, Am o intrebare referitor la pontarea concediului medical. Spre exemplu luam o luna in care sunt 21 zile lucratoare deci 168 ore. Daca concediu ... (vezi toată discuția)