Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical acordat cu tot cu weekend- cum ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical acordat cu tot cu weekend- cum recuperam zilele de weekend

Buna ziua,

Am primit 10 zile de concediu medical, incepand din 03.09.2018 pana pe 12.09.2018, durata care include si un weekend.
Data fiind ca plata medicalului se aplica numai pe zilele lucratoare, de fapt eu beneficiez doar de 8 zile nu 10 deci consider ca pierd de fapt 2 zile de concediu medical la numaratoarea anuala, din cauza acestui weekend.
Intrebarea mea este: exista vreun articol/alineat din Codul Muncii care sa sustina compensarea acestor 2 zile de CM in weekend cu inca 2 zile lucratoare? Astfel, ies corect 10 zile de repaos medical.
Nu exista niciun text de lege ca sa compenseze concediul medical cu zile lucratoare.

La solicitarea angajatorului,cu acordul dvs., puteti efectua munca suplimentara.