avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urbanism

Buna ziua,

Va rog a ma ajuta/sfatui in umatoarea situatie :
Sunt in procesul de achizitionare a unui teren construibil, iar momentan sunt in faza de a investiga actele :
- pe scurt terenul se afla in vecinatatea unui cimitir la o distanta de 6m(drumul aferent) vis-a-vis de acesta,
<cu o adancime de 38ml>

- actualul proprietar a solicitat primariei un plan de urbanism; de altfel am primit o copie acestuia, dar tinand cont ca nu este specialitatea mea, este destul de dificil de a il interpreta si intelege

Voi scoate doar cateva aliniate din certifcatul de urbanism, <il pot trimite si pe email> :
''Regimul juridic : ... terenul este situat in intravilanul localitatii conform PUG precum si in zona de protectie sanitara fata de cimitirul uman."

"Regimul Economic :
Categoria de folosinta : intravilan construibil
Functiunea zonei : UTR M5 -subzona functiunii mixte - locuire pe parcela cu servicii complementare, cu densitate mica
Indicatori urbanistici etc"

"Regimul tehnic:
toate parcelele sunt construite direct daca respecta prevederile art 30 alin 1,2,3 alre HGR nr 525/1996 cu modificarile ulterioare:
<urmeaza o multime de cerinte referitoare constructiei: inaltime, anexe, balcoane, amplasare etc>"

"Informativ
Agentia pentru protectia mediului
In aplicarea directivei consiliului 85/337/CEE prvind evaluarea efectelor anumitor proiecte publice si private asupra mediului, modificata prin Directiva Consiliului 97/11/CE si prin ....etc, prin certificatul de urbanism se comunica solicitantului obligatia de a contacta autoritatea teritoriala de mediu pentru ca aceasta sa analizeze si sa decida dupa caz, incadrarea/neincadrarea proiectului investitiei publice/private in lista proiectelor supuse evaluarii impactului asupra mediului.
In aplicarea prevederilor Directivei Consiliului 85/337/CEE procedura de emitere a acordului de mediu se desfasoara dupa emiterea certificatului de urbanism, anterior depunerii documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii la autoritatea administratiei publice competente. In vederea satisfacerii cerintelor cu privire la procedura de emitere a acordului de mediu, autoritatea competenta pentru protectia mediului stabileste mecanismul de asigurarii consultarii publice, centralizarii optinunilor publicului si al formularii unui punct de vedere oficial cu privire la realizarea investitiei in acord cu rezultatele consultarii publice

In aceste conditii :
Dupa primirea certificatului de urbanism, titularul are obligatia de a se prezenta la autoritatea competenta pentru protectia mediului in vederea evaluarii initiale a investitiei si stabilirii necesitatii evaluarii efectelor acesteia asupra mediului. In urma evaluarii initiale a investitiei se va emite actul administrativ al autoritatii competente pentru protectia mediului.
In situatia in care autoritatea competenta pentru protectia mediului stabileste necesitatea evaluarii efectelor investitiei asupra mediului, solicitantul are obligativitatea de a notifica acest fapt autoritatii administratiei publice competente cu privire la mentinerea cerereii pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii..

Cererea de emitere a autorizatiei de constructie :
Urbanism, dovada titlul de proprietate, DTAC, avize si acorduri stabilite prin certificatul de urbanism : alimentare cu apa, gaze naturale; canalizare; telefonizare; alimentare cu energie electrica, salubritate, alimentare cu energie termica, transport urban, avize si acorduri privind, securitatea la incendiu, protectia civila, sanatatea populatiei, studii de specialitate, actul administrativ al autoritatii competente pentru protectie a mediului, dovada achitarii taxelor , ''

*Nu stiu daca este relevant, dar mentionez ca pe strada sunt construite foarte multe vile/case(acelasi amplasament vis a vis de cimitir) si de asemenea utilitatile sunt la limita terenului(fac referire la conducta de apa si canalizare)

In concluzie:
Pe intelesul meu, primaria este de acord cu eliberarea autorizatiei de constructie, doar dupa aprobarea si certificarea autoritatii pentru protectia mediului.

Daca acesta este cazul, in ce situatie protectia mediului nu va aproba cererea ?
Exista vreun risc de a nu fi acceptata cererea?
Care ar fi pasii urmatori?
De asemenea ce ma sfatuiti : Sa cumpar terenul sau sa fac demersul pentru a primi aprobarea protectiei de mediu, dar nu detin proiect inca ?!
In fine... o situatie mai complicata pentru mine

Va multumesc anticipat
Cu stima,
Alex

Alte discuții în legătură

Tva la terenurile intravilan arabile in comparatie cu terenurile intravilan construibile cnet cnet In codul fiscal art. 141 alin 2 litera f scrie: \\\\"Prin exceptie, scutirea (de TVA) nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii ... (vezi toată discuția)
Ce licente,autorizatii,avize imi sunt necesare in cazul unei firme avind obiectul de activitate constructii? glo glo doresc sa mi infiintez o firma de constructii. as vrea sa stiu ce conditii trebuie sa mai indeplinesc dupa infiintarea srl.trebuie sa obtin anumite ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine o autorizatie contructie tanase_iuliana tanase_iuliana buna ziua!imi uteti spune si mie de ce fel de autorizatii si alte documente am nevoie in situatia in care am zidit un geam interior si am daramat un zid.nu ... (vezi toată discuția)