Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare minor sub 16ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare minor sub 16ani

Buna ziua,
as dori sa stiu care sunt conditiile care trebuiesc respectate in cazul angajarii unui minor sub 16ani, si care sunt pasi necesari pentru a face acest lucru.
Va multumesc
Vedeți art 13 codul muncii actualizat 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.

Acordul pentru incheierea contractului individual de munca de catre minorul cu varsta intre 15 si 16 ani trebuie sa provina de la ambii parinti.