Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... De ce ai nevoie pentru a deține un spray paralizant?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

De ce ai nevoie pentru a deține un spray paralizant?

Buna ! Stiu ca pentru port arma îți trebuie permis . Pentru spray paralizant ai nevoie de ceva ?
In Legea nr. 295/2004 se mentioneaza:
-Art. 63 Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare:
1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.
-Art.62
3) Armele neletale pot fi detinute si, dupa caz, purtate si folosite de persoane fizice sau juridice, cu conditia inregistrarii acestora la autoritatile competente, in conditiile prevazute de prezenta lege .
Prin urmare trebuie sa inregistrati aceasta arma neletala de autoaparare la politie pentru a o putea folosi in mod legal.
Spray-urile paralizante sau aparatele cu electroşocuri nu necesită aprobarea poliției și pot fi achiziționate din orice magazine de specialitate, pe baza buletinului care atestă că solicitantul are 18 ani împliniți.

Art. 63 a fost abrogat de pct. 25 al art. I din Legea nr. 319 din 11 decembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 929 din 15 decembrie 2015.

Art.62 are in prezent alt continut.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic