Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare auto

Daca vand o masina si scriu pe talon instrainat catre.., iar respectivul nu a inmatriculat inca masina pe numele lui, si primeste amenda, cine plateste
amenda?
In situatia precizata,amenda revine proprietarului din evidenta politiei,
Buna ziua,

Ca sa scapati de griji, dupa trecerea termenului de 30 de zile pe care il are cumparatorul ca sa declare autoturismul achizitionat, puteti depune la drpciv o copie dupa contractul de vanzare-cumparare si o declaratie in care precizati ca ati instrainat autoturismul.
Si scapati de eventualele batai de cap :)

PS: Si depinde pt ce primeste amenda, daca este oprit si i se inmaneaza proces verbal atunci amenda este a soferului.

O zi buna.
ghsilvana, utilizator