Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie intretinere minori - ce si cum?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie intretinere minori - ce si cum?

Am o hotarare civila definitiva executorie de drept in privinta pensiei de intretinere minori
Ce si cum sa procedez pentru recuperarea unei sume de circa 8000 de lei (calculata pe mai multe luni in urma),drepturile de intretinere stabilite de lege pentru trei minori datorate si neachitate de fostul sot copiiilor minori?
T-cTc-T, utilizator
Buna ziua,
Daca acea sentinta este legalizata mergeti la un executor care va va ajuta.
Legalizați hotărârea, formulați o cerere de executare silită și mergeți la un executor judecătoresc.
Aveți și posibilitatea de a formula plângere pt abandon de familie, dar o vad ca pe un ultimo ratio întrucât durează.
Hotararea o am legalizata din luna aprilie anul curent, am formulat plangerea pentru abandon de familie, este in curs de cercetare deja dar aceasta plangere este pentru perioada aprilie-septembrie anul curent. Eu vreau sa le obtin drepturile de cand a fost introdusa cererea in instanta asa cum prevede si in dispozitivul sentintei.
Ma puteti ajuta cu un model de cerere pt executare silita?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Legalizați hotărârea, formulați o cerere de executare silită și mergeți la un executor judecătoresc.
Aveți și posibilitatea de a formula plângere pt abandon de familie, dar o vad ca pe un ultimo ratio întrucât durează.