avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie intretinere minori - ce si cum?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie intretinere minori - ce si cum?

Am o hotarare civila definitiva executorie de drept in privinta pensiei de intretinere minori
Ce si cum sa procedez pentru recuperarea unei sume de circa 8000 de lei (calculata pe mai multe luni in urma),drepturile de intretinere stabilite de lege pentru trei minori datorate si neachitate de fostul sot copiiilor minori?
Ultima modificare: Luni, 24 Septembrie 2018
T-cTc-T, utilizator
Cel mai recent răspuns: T-cTc-T , utilizator 21:01, 24 Septembrie 2018
Buna ziua,
Daca acea sentinta este legalizata mergeti la un executor care va va ajuta.
Legalizați hotărârea, formulați o cerere de executare silită și mergeți la un executor judecătoresc.
Aveți și posibilitatea de a formula plângere pt abandon de familie, dar o vad ca pe un ultimo ratio întrucât durează.
Hotararea o am legalizata din luna aprilie anul curent, am formulat plangerea pentru abandon de familie, este in curs de cercetare deja dar aceasta plangere este pentru perioada aprilie-septembrie anul curent. Eu vreau sa le obtin drepturile de cand a fost introdusa cererea in instanta asa cum prevede si in dispozitivul sentintei.
Ma puteti ajuta cu un model de cerere pt executare silita?



Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Legalizați hotărârea, formulați o cerere de executare silită și mergeți la un executor judecătoresc.
Aveți și posibilitatea de a formula plângere pt abandon de familie, dar o vad ca pe un ultimo ratio întrucât durează.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata pensiei alimentare Pri. Raul Pri. Raul Prin hotărâre judecatoreasca fosta este obligata la plata pensiei de întreținere și anume 1/4 din salariul minim. Ea nu a plătit nimic din luna Mai 2017. ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie de întreținere. ce pot face ca să determin tatăl să o achite? m-am săturat să îl tot sun ca să-i reamintesc Nicolle85 Nicolle85 Buna ziua! Sunt divortata de 3 ani si avem un minot impreuna . Am divortat la notar prin comun acord avem custodie comuna cu domiciliu minorului la mama am ... (vezi toată discuția)
Nelamuri sentinta VintilaC VintilaC In ian 2019 am depus actele pt divort. In iulie 2019 s_a dat o sentinta in care scrie: \"Exexutorie de drept de la pronuntare, cu privire la capetele de cerere ... (vezi toată discuția)