Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala in Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Rezidenta fiscala in Germania

Buna ziua! Poate cineva sa ma indrume unde pot primi un raspuns la urmatoarea situatie. Lucrez in Germania 8 luni pe an si vin acasa de doua ori pe an . Am un autorurism inmatriculat pe mine in Germania. Vreau sa-l trec pe Romania dar sa-l folosesc in continuare in Germania cat si Romania. Din cate am inteles nu as avea voie sa foloses in Germania masina inmatriculata pe Ro cat timp eu petrec majoritatea timpului acolo. Ma gandeam sa o inmatriculez pe parinti dar nu stiu daca nu apare alta problema.
Nu conteaza cat timp lucrati in tara X si cat timp stati in tara Y!
Ceea ce conteaza este rezidenta, sunteti rezident De, pt a putea circula cu masina dvs va trebui s-o inscrieti in De.
Puteti s-o donati sau s-o vindeti parintilor, daca parintii sunt rezidenti romani vor putea s-o inregistreze in Ro, dar pe numele lor!!!
ATENTIE, asigurarile in Ro nu au acoperirea si service-ul celor din De, nici macar cele care au in spate mari grupuri internationale de asigurare.