Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Confiscarea telefonului în pauză: este legală ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Confiscarea telefonului în pauză: este legală acțiunea profesorului?

Buna ziua / seara.
Aș avea o întrebare în legătura cu confiscarea telefonului în incinta școlii. Acum câteva zile, am avut un caz neplăcut în clasă. Un coleg folosea telefonul in PAUZA, timp in care un profesor s-a apropiat de el și l-a confiscat. Repet, incidentul s-a petrecut in pauza. Conform regulamentului scolii: “Cerem permisiune in timpul orelor sau a altor activitati pentru a folosi telefonul mobil in caz de urgenta.” Este legală actiunea pe care o face profesorul?

Pe langă acest fapt, aș mai avea o intrebare. Drepturile omului sunt mai presus de regulamentul scolii?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
@Dan... Eu vad aici savarsirea infractiunii de talharie, art.233 ncp! ,,Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi." Gresesc?! Colegul tau, chiar minor fiind, poate face o plangere penala pe care sa o trimita cu confirmare de primire la parchetul de pe langa judecatoria de domiciliu. ATENTIE! Nu la militie, la parchet/procuratura! Adresa o gaseste pe net.

dogele, utilizator