Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale aport capital
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

aport capital

daca un asociat aduce aport in natura la capitalul social un apartament, cum trebuie procedat?
se aporteaza si cota indiviza de teren aferenta sau nu?
actul trebuie autentificat la notar sau este legal numai un act avocatial?
In cazul dumneavoastra apartamentul va fi evaluat de un expert autorizat si se va marii valoarea capitalului social cu valoarea din expertiza evaluatorului, evident se va mari si cata de participare a asociatului care a adus aportul in natura. Cu privire la cota indiviza de teren, acesta va intra si ea in raportul de evaluare.
dar ce act este necesar? unul notarial sau este suficient unul intocmit de un avocat?
sau se poate face printr-o hotarare AGA?
adriana1964 a scris:

daca un asociat aduce aport in natura la capitalul social un apartament, cum trebuie procedat?

Solutia o gasiti aici:
[ link extern ]
adriana1964 a scris:

dar ce act este necesar? unul notarial sau este suficient unul intocmit de un avocat?
sau se poate face printr-o hotarare AGA?

Hotarare AGA, Act Constitutiv actualizat, raport de expertiza si dovada proprietatii asupra apartamentului.
multumesc pentru raspunsuri