avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale aport capital
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

aport capital

daca un asociat aduce aport in natura la capitalul social un apartament, cum trebuie procedat?
se aporteaza si cota indiviza de teren aferenta sau nu?
actul trebuie autentificat la notar sau este legal numai un act avocatial?
Cel mai recent răspuns: timi , utilizator 20:32, 13 Noiembrie 2009
In cazul dumneavoastra apartamentul va fi evaluat de un expert autorizat si se va marii valoarea capitalului social cu valoarea din expertiza evaluatorului, evident se va mari si cata de participare a asociatului care a adus aportul in natura. Cu privire la cota indiviza de teren, acesta va intra si ea in raportul de evaluare.
dar ce act este necesar? unul notarial sau este suficient unul intocmit de un avocat?
sau se poate face printr-o hotarare AGA?
adriana1964 a scris:

daca un asociat aduce aport in natura la capitalul social un apartament, cum trebuie procedat?


Solutia o gasiti aici:
[ link extern ]
adriana1964 a scris:

dar ce act este necesar? unul notarial sau este suficient unul intocmit de un avocat?
sau se poate face printr-o hotarare AGA?

Hotarare AGA, Act Constitutiv actualizat, raport de expertiza si dovada proprietatii asupra apartamentului.
multumesc pentru raspunsuri

Alte discuții în legătură

Majorare capital social cu aport in natura manoiuadrian manoiuadrian Buna ziua, Am si eu o intrebare. Doresc sa aduc ca aport la capitalul social al firmei un teren. Terenul imi apartine mie, si sunt si actionar majoritar. Ceea ... (vezi toată discuția)
Capital social mihaigaby mihaigaby Cum se introduce un teren in capitalul social al unei firme? Trebuie vindut firmei? Trebuie evaluat inainte? Se poate introduce asa si evaluat dupa aceia ... (vezi toată discuția)
Aport natura teren - act constitutiv autentic si la modificare ? ionutanton777ro ionutanton777ro Este vorba despre un SRL deja infiintat. Unul din asociati aduce ca aport un teren. Este clar ca actul modificator, care practic reprezinta un titlu de ... (vezi toată discuția)