avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decizie de impunere anuala pentru CAS 2013 primita in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decizie de impunere anuala pentru CAS 2013 primita in octombrie 2018, PFA-ul radiat din martie 2017

Tocmai am primit Decizie de impunere anuala pentru CAS 2013 pe CNP-ul personal., PFA-ul pe care functionam in 2013 a fost radiat in martie 2017. Intre timp, am primit si "regularizare" de la ANAF in urma careia am avut de primit (si i-am luat) bani inapoi. Din ce inteleg, "regularizarile" primite de la ANAF in perioada 2014-2017 s-au referit toate doar la impozitul pe venit, nu si pentru CAS...Nu ar fi fost normal sa faca aceste "regularizari" la radierea PFA-ului??? Nu contest suma de plata, ci timpul la care a fost "calculata", la 1 an si jumatate dupa radierea PFA-ului...Intrebarea mea: S-ar putea face contestatie in acest sens?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 6 Decembrie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru promtitudinea raspunsului.
Dupa cum spuneam , calculul este corect. Doar ca, m-as fi asteptat ca in acea "regularizare" venita dupa inchiderea/radierea PFA-ului sa faca toate calculele, la zi. Asa, urmand "logica" ANAF, va mai urma in curand inca o somatie de plata pentru CAS IN 2014, apoi una in 2015, si tot asa...Ca sa nu mai spun ca pentru 2016 si 2 luni din 2017, cand am avut o activitate redusa...ar trebui sa primesc bani inapoi (platile anticipate au depasit venitul real obtinut).
Daca asa functioneaza "sistemul" ANAF...ne vom adapta.
Toate cele bune!
]popic75 a scris:

Multumesc pentru promtitudinea raspunsului.
Dupa cum spuneam , calculul este corect. Doar ca, m-as fi asteptat ca in acea "regularizare" venita dupa inchiderea/radierea PFA-ului sa faca toate calculele, la zi. Asa, urmand "logica" ANAF, va mai urma in curand inca o somatie de plata pentru CAS IN 2014, apoi una in 2015, si tot asa...Ca sa nu mai spun ca pentru 2016 si 2 luni din 2017, cand am avut o activitate redusa...ar trebui sa primesc bani inapoi (platile anticipate au depasit venitul real obtinut).
Daca asa functioneaza "sistemul" ANAF...ne vom adapta.
Toate cele bune!




Buna ziua ,

Dar din 2013 nu cumva aceste sume sunt prescrise ? Termenul de prescriptie nu este de 5 ani ?
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2018
officedanexpert, utilizator
In 2019 se prescriu.

C.proc.fisc.
ART. 110 Obiectul, termenul și momentul de la care începe să curgă termenul de prescripție a dreptului de stabilire a creanțelor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanțe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligația fiscală, dacă legea nu dispune altfel.

.....

ART. 215 începerea termenului de prescripție
(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere acest drept.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere pentru 2014 (cass), primită în 2019 luciangav luciangav Am primit, acum câteva zile, o decizie de impunere pentru anul 2014 - contribuții CASS pentru persoane cu activități independente - deși din 2014 și ... (vezi toată discuția)
Adeverinta somaj, refuz eliberare anaf marcmm marcmm Am nevoie de o adeverinta de la fisc pentru a-mi putea inregistra dosarul la somaj.Am detinut un PFA unde nu mai am venituri de mai bine de un 5ani (este ... (vezi toată discuția)
Prescriptia datoriilor catre stat violeta_vlasceanu@yahoo.com violeta_vlasceanu@yahoo.com Buna ziua, Ma numesc Violeta Vlasceanu si incepand cu 2006 functionez ca PFA dar am si statutul de salariat. Nu am stiut si nici nu am fost informata ca ... (vezi toată discuția)