avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... gresita incadrare a faptei motiv de nulitate a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

gresita incadrare a faptei motiv de nulitate a procesului verbal ?

Am contestat in instanta o amenda contraventionala si acum ,uitandu-ma mai atent prin documentele depuse de ipj am constatat ca fara ca eu sa solicit ei au trimis instantei o transcriere a procesului verbal semnat si stampilat si marcat ”Conform cu originalul ” (intrucat scrisul agentului este cam indescifrabil ) in care spun Fapta savarsita este prevazuta de art.135/h din OUG 195/2002 .... in loc de ROUG 195/2002 . In procesul verbal original apare ROUG ,dar nu stiu cum apare pe copia inmanata instantei.Ar fi acesta motiv de anulare al procesului verbal si daca da in baza carei prevederi ? Multumesc frumos pentru raspuns !
Ultima modificare: Duminică, 7 Octombrie 2018
Florin111, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florin111 , utilizator 13:16, 8 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti cere anularea PV de contraventie, in baza art.17 din OG2/2001:
ART. 17
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.
Articolul 135 din OUG 185/2002 are urmatorul continut:
Articolul 135
In termen de 90 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a legii de aprobare a prezentei ordonante de urgenta***), la propunerea Ministerului Administratiei si Internelor, Guvernul va emite hotararea de modificare si completare a Hotararii Guvernului nr. 85/2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, denumit regulament in cuprinsul prezentei ordonante de urgenta, care se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

ROUG 195/2002 e o sintagma prost folosita, pentru ca ar fi dorit sa spuna regulamentul de aplicare a OUG195/2002. Acest act normativ are o denumire aparte, ce trebuia specificat in clar in PV de contraventie ; art. 135/h din HG 1391/2006. Nu e vina dvs. ca n-au scris corect.

Prin urmare puteti cere anularea PV de contraventie pentru ca nu reiese din dovada trimisa la dosar prin intimpinare ca ati savirsit vreo contraventie,art. 135 din OUG 195/2002 nefacind referire la vreo contraventie. Acest lucru il cereti in baza art. 17 din OG2/2001.

Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2018
latka, moderator
Va multumesc foarte , foarte mult pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda circulatie pv gresit riderontornadoes riderontornadoes buna ziua. as dori sa stiu daca am sanse sa pot contesta un pv pt amenda exces viteza in cazul in care articolele pe baza carora am fost sanctionat sunt ... (vezi toată discuția)
Proces verbal incheiat cu o ora inaintea savarsirii contraventiei marturie marturie Buna dimineata, Am fost detectat de aparatul radar circuland cu 101 km/ora intr-o localitate, apoi am fost oprit de alt echipaj de politie intr-o alta ... (vezi toată discuția)