Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reinnoire contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reinnoire contract inchiriere

Fratele meu, decedat acum 4 luni, avea o garsoniera inchiriata din 2017, cu contract inregistrat la anaf.
Dupa ce am obtinut certificatul de mostenitor, trebuie sa reinnoiesc contractul cu chiriasul.
Intrebarea mea: in contractul meu schimb doar datele fratelui meu cu ale mele, sau trebuie sa modific si data de inceput a inchirierii? Adica e ca si cum continui un contract vechi in care se modifica doar una din parti sau e ca si cum as incheia un contract nou care incepe sa se deruleze de acum?
Intreb ca sa nu-mi spuna la anaf ca nu e bine si sa mai pierd 2-3 zile.
Multumesc.
Conform art 1820 din Codul civil, locatiunea nu încetează prin decesul locatorului.
Astfel, schimbați doar numele dvs
Contractul inițial rămâne valabil.
Anaf-ul nu este interesat de modalitatea de prelungire a contractului dvs ci doar de incasarea,,birului""asa ca nu va faceti probleme.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat