avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reinnoire contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reinnoire contract inchiriere

Fratele meu, decedat acum 4 luni, avea o garsoniera inchiriata din 2017, cu contract inregistrat la anaf.
Dupa ce am obtinut certificatul de mostenitor, trebuie sa reinnoiesc contractul cu chiriasul.
Intrebarea mea: in contractul meu schimb doar datele fratelui meu cu ale mele, sau trebuie sa modific si data de inceput a inchirierii? Adica e ca si cum continui un contract vechi in care se modifica doar una din parti sau e ca si cum as incheia un contract nou care incepe sa se deruleze de acum?
Intreb ca sa nu-mi spuna la anaf ca nu e bine si sa mai pierd 2-3 zile.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 09:28, 13 Octombrie 2018
Conform art 1820 din Codul civil, locatiunea nu încetează prin decesul locatorului.
Astfel, schimbați doar numele dvs
Contractul inițial rămâne valabil.
Anaf-ul nu este interesat de modalitatea de prelungire a contractului dvs ci doar de incasarea,,birului""asa ca nu va faceti probleme.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum intru in posesia unui spatiu comercial lasat mostenire? Karlina Karlina Buna seara.Va rog sa ma ajutati intr o problemă,dacă îi pot spune asa...Mătușa mea mi a facut testament cu intrare în posesie după moartea ei pentru un ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere spatiu comercial CristinaBarbu84 CristinaBarbu84 Buna dimineata! Tatal meu a inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 2 ani - el fiind proprietarul - din diverse motive s-a hotarat sa il vanda, ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament Marius Ionescu Marius Ionescu Buna ziua, Am inchiriat recent ca persoana fizica un apartament cu contract de inchiriere scris de mana. Ulterior am gasit in cutia postala corespondenta ... (vezi toată discuția)