Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... timp rezonabil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

timp rezonabil

E posibil ca dupa 5 ani de cand mi-a fost adusa la cunostinta calitatea de invinuit pentru favorizarea infractorului (ancheta DNA), intr-un dosar disjuns care nu mi-a fost comunicat , 5 ani in care nu am mai fost chemata la organul de cercetare ,- sa invoc prescriptia ? Cum se defineste acel timp rezonabil si se poate discuta de timp rezonabil si la urmarire ? Anul trecut infractorul favorizat a fost condamnat la 6 ani si 3 luni. Pe care cod se face acum urmarirea penala ?
De la 01.02.2014, se aplica numai NCPP.
Daca cauza este inregistrata dupa 01.02.2014 puteti depune contestatie privind durata rezonabilă a procesului penal.
Cititi art. 488^1 si urm. c.p.p. si va lamuriti cum se apreciaza caracterul rezonabil al unei proceduri judiciare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Stimata Doamna,

În cazul acestei infracțiuni (cu pedepse de maxim 5 ani pe legea mai favorabilă - noul cod), prescripția răspunderii este în termen de 5 ani de la data faptei. Înțeleg deci că au trecut peste 5 ani? În ceea ce privește termenul rezonabil, practica judecătorească nu acorda importanta acestui aspect și nici nu vad un câștig efectiv în a face o contestație privind durata. Puteți solicita (daca sunteți sigura de termene) cu o adresă către procuror să dispună incetarea pe motivul prescripției răspunderii penale.

Mihaela E. a scris:

E posibil ca dupa 5 ani de cand mi-a fost adusa la cunostinta calitatea de invinuit pentru favorizarea infractorului (ancheta DNA), intr-un dosar disjuns care nu mi-a fost comunicat , 5 ani in care nu am mai fost chemata la organul de cercetare ,- sa invoc prescriptia ? Cum se defineste acel timp rezonabil si se poate discuta de timp rezonabil si la urmarire ? Anul trecut infractorul favorizat a fost condamnat la 6 ani si 3 luni. Pe care cod se face acum urmarirea penala ?

SCPA Radu si Asociatii, Avocat
BUna ziua,
Faptele s-au petrecut in perioada septembrie-noiembrie 2012 .Declaratiile mi-au fost luate in perioada ianuarie-aprilie 2013.
Multumesc.
Contractați un avocat și va va face demersurile de închidere a dosarului, răspunderea fiind prescrisă

Mihaela E. a scris:

BUna ziua,
Faptele s-au petrecut in perioada septembrie-noiembrie 2012 .Declaratiile mi-au fost luate in perioada ianuarie-aprilie 2013.
Multumesc.