avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... timp rezonabil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

timp rezonabil

E posibil ca dupa 5 ani de cand mi-a fost adusa la cunostinta calitatea de invinuit pentru favorizarea infractorului (ancheta DNA), intr-un dosar disjuns care nu mi-a fost comunicat , 5 ani in care nu am mai fost chemata la organul de cercetare ,- sa invoc prescriptia ? Cum se defineste acel timp rezonabil si se poate discuta de timp rezonabil si la urmarire ? Anul trecut infractorul favorizat a fost condamnat la 6 ani si 3 luni. Pe care cod se face acum urmarirea penala ?
Cel mai recent răspuns: Mihaela E. , utilizator 11:01, 13 Octombrie 2018
De la 01.02.2014, se aplica numai NCPP.
Daca cauza este inregistrata dupa 01.02.2014 puteti depune contestatie privind durata rezonabilă a procesului penal.
Cititi art. 488^1 si urm. c.p.p. si va lamuriti cum se apreciaza caracterul rezonabil al unei proceduri judiciare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Stimata Doamna,

În cazul acestei infracțiuni (cu pedepse de maxim 5 ani pe legea mai favorabilă - noul cod), prescripția răspunderii este în termen de 5 ani de la data faptei. Înțeleg deci că au trecut peste 5 ani? În ceea ce privește termenul rezonabil, practica judecătorească nu acorda importanta acestui aspect și nici nu vad un câștig efectiv în a face o contestație privind durata. Puteți solicita (daca sunteți sigura de termene) cu o adresă către procuror să dispună incetarea pe motivul prescripției răspunderii penale.

Mihaela E. a scris:

E posibil ca dupa 5 ani de cand mi-a fost adusa la cunostinta calitatea de invinuit pentru favorizarea infractorului (ancheta DNA), intr-un dosar disjuns care nu mi-a fost comunicat , 5 ani in care nu am mai fost chemata la organul de cercetare ,- sa invoc prescriptia ? Cum se defineste acel timp rezonabil si se poate discuta de timp rezonabil si la urmarire ? Anul trecut infractorul favorizat a fost condamnat la 6 ani si 3 luni. Pe care cod se face acum urmarirea penala ?

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2018
SCPA Radu si Asociatii, Avocat
BUna ziua,
Faptele s-au petrecut in perioada septembrie-noiembrie 2012 .Declaratiile mi-au fost luate in perioada ianuarie-aprilie 2013.
Multumesc.
Contractați un avocat și va va face demersurile de închidere a dosarului, răspunderea fiind prescrisă


Mihaela E. a scris:

BUna ziua,
Faptele s-au petrecut in perioada septembrie-noiembrie 2012 .Declaratiile mi-au fost luate in perioada ianuarie-aprilie 2013.
Multumesc.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal conducere fara permis auto neinmatriculat costel_gr2013 costel_gr2013 Care este termenul prevazut de lege pentru solutionarea uni dosar penal pentru conducerea unui auto neinmatriculat si a conduceri cu pc suspendat. (vezi toată discuția)
Cum se identifică cine este judecătorul de drepturi și libertăți? Angajat roman tara gazda Angajat roman tara gazda În cazul unui dosar penal instrumentat de DNA, dacă activitatea de urmărire penală nu s-a desfășurat într-un timp rezonabil, cui trebuie să adreseze ... (vezi toată discuția)
Urmarire penala czs czs Buna ziua Doresc sa adresez urmatoarea intrebare pe urmatoarea speta: la data de 01.12.2011 s-a inceput urmarirea penala impotriva mea pt acuzatii de fals ... (vezi toată discuția)