avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 329/2009
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 329/2009

referitor la art. 17 privind cumulul pensiei cu salariul, persoanele care sunt in aceasta situatie pot incheia un contract de colaborare sau nu stiu altceva ?
va rog dati mi o solutie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:46, 6 Decembrie 2009
1. Salariu se primeste numai in cazul unui CIM.
2. Legea spune ca nu se poate cumula pensia cu salariul, dar nu interzice a se cumula cu venituri din alte surse.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
buna ziua!
va rog sa imi spuneti daca cineva care are salariu la o institutie de stat si contract de colaborare la o alta institutie (plata cu ora) face subiectul acestei legi.
va multumesc foarte mult
Nu face obiectul acestei legi, situatia expusa de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu salariu intr-o institutie de stat mopy mopy Poate sa ma ajute cineva referitor la un pensionar care a lucrat la o institutie de stat si i s-a oprit o pensie pentru ca nu stiu ce prag a depasit si trebuia ... (vezi toată discuția)
Pensionare damian oana damian oana Buna ziua Va rog sa imi spuneti ce este mai avantajos intre: - pensionare la limita de varsta plus angajat in continuare si dupa cat timp se face ... (vezi toată discuția)
Plafon cim-uri creis creis 1. exista vre un plafon maxim de venit care conditioneaza intocmirea mai multor CIM la angajatori de stat diferiti? adica sumele cumulate trebuie sa nu ... (vezi toată discuția)