Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 329/2009
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 329/2009

referitor la art. 17 privind cumulul pensiei cu salariul, persoanele care sunt in aceasta situatie pot incheia un contract de colaborare sau nu stiu altceva ?
va rog dati mi o solutie
1. Salariu se primeste numai in cazul unui CIM.
2. Legea spune ca nu se poate cumula pensia cu salariul, dar nu interzice a se cumula cu venituri din alte surse.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
buna ziua!
va rog sa imi spuneti daca cineva care are salariu la o institutie de stat si contract de colaborare la o alta institutie (plata cu ora) face subiectul acestei legi.
va multumesc foarte mult
Nu face obiectul acestei legi, situatia expusa de dvs.