Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Veniturile din inchirierea unui imobil intra la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Veniturile din inchirierea unui imobil intra la calculul indemnizatiei de crestere copil?

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.Veniturile din inchirierea unui imobil intra la calculul indemnizatiei de crestere copil? Daca da care sunt conditiile? Cu cat timp inainte de nasterea copilului trebuie sa realizez venituri din inchirierea imobilului. V amultumesc
1. Veniturile din chirii nu se iau in considerare a calculul indemnizatiei pentru CCC.
OUG 111/2010
art.3
(1) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) și (2) și art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
.....

2. Veniturile din chirii - Venituri din cedarea folosinţei bunurilor - sunt reglementate de art.86 - 90 din Codul fiscal.