avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrarea asociației de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrarea asociației de proprietari

Cum se procedează pentru că președintele, administrator,cenzor,comitet executiv nu respectă legislația cu întocmirea listelor de plată lunare, repartizarea cheltuielilor comune,etc.In urma unor sesizări verbal și în scris am reușit să am un răspuns i acest sens din partea primăriei.Cui să mă adresez pentru punerea în aplicare,sesizez mai departe ,unde?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:53, 24 Octombrie 2018
Ce prevede raspunsul primariei ?
Au găsit nereguli cu repartizarea cheltuielilor comune,salarii,etc, informează asociația să respecte legislația în vigoare
dv ati vizualizat personal documentul comunicat de catre serviciul specializat din primarie?
daca inspectorii serviciului din primarie ,au constatat incalcarea dispozitiilor in vigoare au impus reprezentantilor asociatiei de proprietari sa aplice legislatia in vigoare
Daca reprezentantii asociatiei de proprietari nu respecta obligatiile impuse de catre inspectorii din primarie ,acestia isi asuma riscul sa fie sanctionati -conform dispozitii in vigoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare activitate comitet la terminarea mandatului casutza casutza Buna ziua, Vin cu o alta rugamite de ma lamuri pe urmatoarele aspecte: 1. Ce actiuen e mai bine de facut: un audit, o verificare de gestiune contabila ... (vezi toată discuția)
Cine constata si sanctioneaza? SCLIPEINICU SCLIPEINICU Care este institutia autorizata sa constate si sa sanctioneze neindeplinirea atributiilor ce ii revin unui presesedinte de asociatie de propietari? (vezi toată discuția)
Presedinti de asociatii de proprietari ARKzad ARKzad Cine poate sanctiona sau cui i se pot adresa nereguli facute de presedintele asociatiei de proprietari in legatura cu nerespectarea statutului asociatiei si a ... (vezi toată discuția)