Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicitul pe contul bancar al bunicului meu, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicitul pe contul bancar al bunicului meu, acum în comă, a scos întreaga sumă de bani. În ce măsură a acționat legal?

Buna ziua! As dori sa intreb in ce limite legale acționează o persoana imputernicita in contul bancar al unei persoane care de câteva zile nu se mai află în deplinătatea facultăților mintale(coma) . Din data de 22 octombrie bunicul meu nu mai este lucid si conștient și imputernicitul in contul său a scos azi întreaga sumă de bani agonistita de bunicul meu. In ce masura acesta a acționat legal? Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
In limitele mentionate in imputernicire. Ce scrie?
Nu am acces la imputernicire. Doar ca eu, in calitate de nepoata, m am ocupat de spitalizare, îngrijire etc., iar el , fiul său, de adunat banii. Tatăl meu, fiul bunicului, a murit acum 24 de ani, si de atunci pot spune ca bunicul mi-a ținut loc de tata. Fiul său il vizita o data la 2-3 saptamani....

raluk0207 a scris:

In limitele mentionate in imputernicire. Ce scrie?

Obtineti de la instanta o hotarare prin care este desemnat un curator, iar acesta sa revoce mandatul.