Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pentru stabilirea domiciliului copilului la mama , ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pentru stabilirea domiciliului copilului la mama , ce demersuri trebuiesc facute?

As dori sa stiu ce probe sau dovezi ar trebui sa am eu ca mama pentru a-mi lua copilul cu mine la mama mea care locuieste in alt judet? Nu mai vreau sa traiesc cu barbatul care am un copil. El ma ameninta mereu ca imi va lua copilul de langa mine ,ca el dovedeste ca castiga bani mai multi ca mine. Ar conta asta? Poate sa m-il ia? Mentionez ca nu avem acte impreuna , traim in concubinaj,dar baiatul ii poarta lui numele. Imi vreau copilul langa mine si nu stiu cum sa mai fac sa nu ma desparta de el...ajutati-ma va rog macar cu o idee sa imi fac in acest domeniu nu ma pricep. Multumesc.
Iuliana Florea, utilizator
Discutati cu un av pt a face demersuri .Tinand cont de varsta minorului aveti toate sansele ca domiciliul sa fie stabilit la dvs.Faptul ca tatal are venituri mai mari nu este neaparat un argument care sa il favorizeze.
Veniturile tatălui nu constintuie per se un motiv de stabilirea a domiciliului minorului la locuința tatălui, mai ales în contextul în care minorul oricum este îndrituit la pensie de intretinere.
Luați legătura cu un avocat urmând a solicita exercitarea autorității părintești în comun, stabilirea domiciliului minorului la dvs, pensie de întreținere, etc.
Va multumesc pentru indrumare. Cu stima.
depinde si ce vasta are copilul.Nu banii sunt argumentul important