avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi circulatie

Buna seara,ma numesc Tolomei Daniel si am primit recent o amenda de 580 lei in 15 zile am platit 290lei,dar am o nelamurie caci citind in lege spun asa ,, dacă agentul constatator vă aplică o amendă de 200 de lei, iar minimul prevăzut de lege este 100 de lei, dumneavoastră veți putea achita în termen de 15 zile calendaristice doar 50 de lei” intrebarea este eu nu trebuia sa platesc 145 lei?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 19:49, 4 Noiembrie 2018
Buna seara,
Mai cititi o data.
Cititi LEGEA nu ce spun altii despre lege.
Numarul de puncte-amenda cu care v-a sanctionat agentul de politie trebuie sa fie un numar intreg. Valoarea punctului-amenda este de 190 lei. Amenda aplicata (580 lei) nu este divizibila la 190. Prin urmare agentul de politie nu a calculat corect cuantumul amenzii.
In procesul verbal de contraventie trebuie sa fie mentionat limitele punctelor-amenda care trebuia sa vi se aplice. In termen de 15 zile puteati sa platiti jumatate din minimul amenzii prevazute pentru abaterea savarsita, nu jumatate din cuantumul amenzii aplicate de agentul de politie
ing. Ioan Ciobanu
Amenda aplicata de 580 RON este minimul. Deci v-a calculat corect, ati luat o amenda din clasa II de sanctiuni cu minim 4 puncte amenda. Clasa I are 290 RON minim si 435 maxim. Punctul amenda nu este 190 RON, a fost plafonat la 145 RON.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua lege a amenzii rutiere! ovis67 ovis67 Bună ziua, conform noii legi a amenzilor rutiere extinsă la 15 zile a plății amenzii, eu am primit ieri 24 august o amenda de 580 cu plata a 290 lei, eu ... (vezi toată discuția)
Cuantum amenda parcare politia locala Cozmin123 Cozmin123 Buna ziua! Astazi am gasit in parbrizul autoturismului personal o comunicare de la politia locala sector 1 Bucuresti prin care am fost instiintat ca sunt ... (vezi toată discuția)
Amenda calculată greșit 2034 2034 Bună ziua, am fost sancționat de poliția rutieră dupa ce m-a luat radarul si am fost sancționat cu 1160lei si dupa calculul agentului la plata in 15 zile ... (vezi toată discuția)