Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi circulatie

Buna seara,ma numesc Tolomei Daniel si am primit recent o amenda de 580 lei in 15 zile am platit 290lei,dar am o nelamurie caci citind in lege spun asa ,, dacă agentul constatator vă aplică o amendă de 200 de lei, iar minimul prevăzut de lege este 100 de lei, dumneavoastră veți putea achita în termen de 15 zile calendaristice doar 50 de lei” intrebarea este eu nu trebuia sa platesc 145 lei?
Buna seara,
Mai cititi o data.
Cititi LEGEA nu ce spun altii despre lege.
Numarul de puncte-amenda cu care v-a sanctionat agentul de politie trebuie sa fie un numar intreg. Valoarea punctului-amenda este de 190 lei. Amenda aplicata (580 lei) nu este divizibila la 190. Prin urmare agentul de politie nu a calculat corect cuantumul amenzii.
In procesul verbal de contraventie trebuie sa fie mentionat limitele punctelor-amenda care trebuia sa vi se aplice. In termen de 15 zile puteati sa platiti jumatate din minimul amenzii prevazute pentru abaterea savarsita, nu jumatate din cuantumul amenzii aplicate de agentul de politie
ing. Ioan Ciobanu
Amenda aplicata de 580 RON este minimul. Deci v-a calculat corect, ati luat o amenda din clasa II de sanctiuni cu minim 4 puncte amenda. Clasa I are 290 RON minim si 435 maxim. Punctul amenda nu este 190 RON, a fost plafonat la 145 RON.