Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratiile 205 - Unde verificam faptul ca au fost ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratiile 205 - Unde verificam faptul ca au fost inregistrate corect de Fisc?

Buna ziua,

verificam starea tuturor declaratiilor depuse si ne-am lovit de o problema.
Avem declaratii depuse, cu recipise - dar care la Anaf persoane juridice
nu apar in sistem. Nici un birou nu ne-a putut spune cu certitudine a cui este responsabilitatea D205.

Cine controleaza depunerea 205, cine verifica corelatiile cu D100 (respectiv impozitul retinut la sursa pentru venitul declarat in 205) - si, cel mai important, cine scrie amenzile in cazul in care o declaratie lipseste?

Cel mai mult ne intereseaza daca - pentru ca in aceasta perioada se fac verificarile la bilant - se urmareste si depunerea 205 de catre Anaf Persoane Juridice.
Ulterior va fi timp sa rezolvam intr-un fel sau altul de ce nu se reflecta una din declaratiile noastre.

'Registrul Contribuabili' si 'Depart. Informatic' sustin ca Anaf Persoane Fizice face verificarile - insa, 205 fiind declaratie pentru firme, cei de la Persoane Fizice ne trimit inapoi la Juridice.

Multumim anticipat,
IuliaPopescu, utilizator
Organul competent este cel unde s-a depus declaratia. Daca aveti recipisa inseamna ca este la ANAF o eroare. Am avut semnale ca sunt probleme la D205 la ANAF.

Da, se urmareste de catre ANAF corelatia in D100 si D205.
Ioan Petru Butariu, Contabil