Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Taxe, impozite la SRL comert online neplatitor TVA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Taxe, impozite la SRL comert online neplatitor TVA

SRL infiintat in 15,03,2018. Comert online, neplatitor de TVA. Fara angajati. La trei luni ce dari apar in sarcina asociatului unic al firmei?Cheltuielile cu achizitia de marfa sunt deductibile? Dupa primele 3 luni la vanzari de cca 17000 lei contabila a platit cam 290 lei, iar la urmatoarele 3 luni cam 1700 lei, spunand ca nu se deduc cheltuielile cu achizitia, ca firma NU PRODUCE, (explicatie data de angajat ANAF) ci doar revinde marfa de la depozite. Ma puteti lamuri ca si eu sa lamuresc amicul care mi-a relatat acest aspect? Cu multumiri anticipate.
Ca microintreprindere fara salariati neplatitoare de TVA platiti 3% din venituri (in cazul dvs. din vanzari).
Multumesc pentru aceasta parte de raspuns, dar aceste VENITURI (vanzari) sunt finalizate in urma deducerilor facute intre vanzare marfa si cheltuieli achizitie? Pentru ca este o mare diferenta intre ce a platit dupa primele 3 luni (290) si ce a platit dupa alte 3 luni (1700). Intra si CAS< CASS< IMPOZIT de 16% in a doua suma aferenta celui de al doilea trim. de activitate? Poate ma repet si imi cer mii de scuze, dar am mai rasfoit net-ul si apar variante si nu mai sti unde este adevarul. Adica va rog frumos sa-mi dati un raspuns in care sa apara si articolul care ar linisti orice indoiala. Inca odata multumiri anticipate si scuze pentru timpul consumat cu mine.
Cand am zis din vanzari, inseamna suma rapoartelor fiscale, fara sa mai scadeti nimic.