Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire pentru nepoti si stranepoata de ffrati ai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire pentru nepoti si stranepoata de ffrati ai defunctei

Cum se impart bunurile defunctei (care a avut un frate si o sora,amindoi decedati) la un nepot de frate si o nepoata al aceluiasi frate ,cei doi fiind vitregi (sunt frati dupa tata) si o stranepoata de la sora (decedata )
La ce va referiti prin "stranepoata de la sora decedata"?
Defuncta a avut o sora, care a decedat.
Sora a avut un copil, si el decedat.
Iar "stranepoata" este fiica acestui copil?
Da sora a avut un copil, si el decedat.
Iar "stranepoata" este fiica acestui copil
Scuze ,cred ca ma gresit.Mentionez ca defuncta a mai avut o sora care a decedat.Sora respectiva a avut o fata care a murit si a lasat in urma ei tot o fata, respectiva stranepoata mentionata mai sus .
Care este ordinea exacta a deceselor?
Intai a murit fratele cel mare a defunctei ,dupa care sora si apoi nepoata sorei.Alti mostenitori in afara de cei care i-am aratat nu mai sunt