Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire cota 1/2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire cota 1/2

Bună ziua!De curând am definitivat la notar dezbaterea de moștenire după părinții mei,in urma cărora eu si fratele deținem fiecare în parte 1/2. din masa succesorală.In aceasta intră și un apartament, în care acum locuieste fratele meu .Vreau sa știu dacă îmi pot vinde dreptul de moștenire asupra a 1/2 din acel apartament . Mulțumesc! Menționez că fratele nu are bani pt a îmi plăti partea mea, și cunosc procedura de ieșire din indiviziune,dar nu am timp...plec din țară și aș vrea să vand cota de 1/2 din apartament cât mai repede.Multumesc!
Da, puteți să vindeți cota de 1/2 din imobil
Buna seara,
legal DA!
Moral ... probabil ca nu sunteti frati din moment ce va aruncati fratele afara din casa.
Da, o puteti vinde.
Însă nu stiu ce persoana o va cumpara, știind că urmează să rămână în indiviziune cu fratele dvs...
Nu v-a cerut nimeni părerea morală!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
legal DA!
Moral ... probabil ca nu sunteti frati din moment ce va aruncati fratele afara din casa.