avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, as vrea sa stiu, daca imi dau demisia acum fiind însărcinată în 4 luni, dar la locul actual de munca am lucrat 1 an (august 2017-august 2018) si respectiv 3 luni pana in prezent, pot beneficia de indemnizatie?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 10:59, 23 Noiembrie 2018
Buna ziua.
In principiu, trebuie sa aveti 12 luni din ultimele 24 anterior nasteri copilului venituri impozabile...eu cred ca puteti beeficia de indemnizatie.
De ce doriti sa va dati demisia?
Va multumesc. Vreau să-mi dau demisia pt ca mare treaba nu fac la munca si imi.vine greu acum iarna sa ma deplasez ca stau destul de departe si pt binele celui mic mai bine renunț si stau linistită
De ce nu analizati cu medicul dvs. posibilitatea de a primi un concediu medical, concediu de risc maternal, concediu pre si postnatal, concediu de odihna, concediu fara plata sau alte optiunii,.. poate sunt mai bune ca demisia, va aduc mai multe avantaje materiale, sa spun asa,
Dar dvs. stiti cum va simtiti.
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2018
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil Rallu95 Rallu95 Buna ziua,sunt însărcinată in 10 săptămâni ,țin sa precizez ca am lucrat din luna 02.2016-02.2017 la un angajator ,02.2017 pana in 09.2018 la alt ... (vezi toată discuția)
Ccc tatăl copilului Roxana Z. Roxana Z. Buna ziua! Sunt însărcinată și lucrez. In scurt timp voi înceta contractul de munca din motive personale. Poate intra sotul in concediu de crestere a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Addryana Addryana Situatie : Scoala post liceala: 2013-2014 = anul 1 2014-2015= anul 2 2015-2016= anul 3 Sept 2016- April 2017= somaj(09-04) 13.06.2015- nastere copil 1 ... (vezi toată discuția)