Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, as vrea sa stiu, daca imi dau demisia acum fiind însărcinată în 4 luni, dar la locul actual de munca am lucrat 1 an (august 2017-august 2018) si respectiv 3 luni pana in prezent, pot beneficia de indemnizatie?
Va multumesc
Buna ziua.
In principiu, trebuie sa aveti 12 luni din ultimele 24 anterior nasteri copilului venituri impozabile...eu cred ca puteti beeficia de indemnizatie.
De ce doriti sa va dati demisia?
Va multumesc. Vreau să-mi dau demisia pt ca mare treaba nu fac la munca si imi.vine greu acum iarna sa ma deplasez ca stau destul de departe si pt binele celui mic mai bine renunț si stau linistită
De ce nu analizati cu medicul dvs. posibilitatea de a primi un concediu medical, concediu de risc maternal, concediu pre si postnatal, concediu de odihna, concediu fara plata sau alte optiunii,.. poate sunt mai bune ca demisia, va aduc mai multe avantaje materiale, sa spun asa,
Dar dvs. stiti cum va simtiti.
Ionut.ion, utilizator