avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Numitorul la calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Numitorul la calculul pensiei

Care va fi numitorul di calculul VPR-ului ,daca eu conf legii a trebuit sa muncesc 20 de ani?
Acum in noua lege este de 25 de ani.
Am handicap gradul accentuat cu o reducere a varstei de 10 ani si conditia sa muncesc 20 de ani.
Eu indeplinesc aceste conditii .
Cel mai recent răspuns: naezeletin , utilizator 10:03, 28 Noiembrie 2018
Pentru toti pensionarii:
Valoarea punctului de pensie:25=valoarea punctului de referinta
Total numar de puncte acumulate pe intreaga activitate x valoarea punctului de referinta =cuantumul pensiei
Si la legea 263/2010 de ce se imparte total puncte acumulate la 23..33333 ani si nu 35 ani stagiu minim de cotizare .
In noua lege nu mai avem protectie cei cu dezabilitati ?
Se pare ca asa va hotari legiuitorul.
Diferenta dintre 23,3333 si 25 este de 7,143%(destul de mica).
Ganditi-va la cei din gradul I de radiatii

Diferenta dintre 15 si 25 este de 66,6666%
Eu i-am atentionat de acest lucru.
Mai mult de atat, nu pot.
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2018
Carp Mircea, utilizator
Da,dar atunci unde mai este protectia persoanelor cu handicap,acum nu mai este nici o diferenta de calcul a pensie fata de cei sanatosi !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoane cu handicap gr ii mateescuconstantin mateescuconstantin Buna ziua, Am rasfoit unele comentarii ale dvs. pe avocat.net si as dori sa-mi spuneti,daca se poate, daca la calcularea punctului final ... (vezi toată discuția)
Pensii Pensionarul56 Pensionarul56 Noul proiect despre legea pensilor care se va aplica in 2021 conține împărțirea la 25 a stagiului total de cotizare dar atunci ce se întâmpla cu cei care ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul a unei pensii geonicola geonicola Ma numesc Nicolae Gheorghe,nascut la data de 22.07.1959, am 35 ani si 6 luni vechime totala in campul muncii,din care 20 ani si 6 luni,grupa a 2-a de munca. ... (vezi toată discuția)