Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Numitorul la calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Numitorul la calculul pensiei

Care va fi numitorul di calculul VPR-ului ,daca eu conf legii a trebuit sa muncesc 20 de ani?
Acum in noua lege este de 25 de ani.
Am handicap gradul accentuat cu o reducere a varstei de 10 ani si conditia sa muncesc 20 de ani.
Eu indeplinesc aceste conditii .
Pentru toti pensionarii:
Valoarea punctului de pensie:25=valoarea punctului de referinta
Total numar de puncte acumulate pe intreaga activitate x valoarea punctului de referinta =cuantumul pensiei
Si la legea 263/2010 de ce se imparte total puncte acumulate la 23..33333 ani si nu 35 ani stagiu minim de cotizare .
In noua lege nu mai avem protectie cei cu dezabilitati ?
Se pare ca asa va hotari legiuitorul.
Diferenta dintre 23,3333 si 25 este de 7,143%(destul de mica).
Ganditi-va la cei din gradul I de radiatii

Diferenta dintre 15 si 25 este de 66,6666%
Eu i-am atentionat de acest lucru.
Mai mult de atat, nu pot.
Carp Mircea, utilizator
Da,dar atunci unde mai este protectia persoanelor cu handicap,acum nu mai este nici o diferenta de calcul a pensie fata de cei sanatosi !