Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Va rog, o colega are concediu medical tot anul 2018, cand revine la serviciu in 01.01.2019, cum ii calculez concediu de odihna ( are 25 de zile CO/an)
Pentru anul 2018 , are dreptul la 25 de zile lucratoare de CO.

Concediul pentru incapacitate temporară de muncă nu mai afectează durata concediului de odihnă anual, la care au dreptul salariaţii .

Art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
....