Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare datorii vechi
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare datorii vechi

Am cateva facturi vechi (3 – 6 ani ) emise si neincasate (motivele principale : distanta sute de km,administrator de negasit…) de la firme care functioneaza si astazi
Intrebare :
Este posibil ca din cauza vechimii facturilor respective sa nu mai pot avea pretentii la sumele respective ?
Pot incerca sa le recuperez prin instanta ? ; cum ? ; cazul in care am NUMAI facturi (fara contract)
Iar in cazul in care am contract (pe perioada nedeterminata) – livrare marfa cu plata pe masura vanzarii - ? – sansele sunt mai bune ?
Practic : ma intereseaza daca exista termen limita dupa care eu nu mai pot avea pretentii la incasarea facturilor.
atti a scris:

Intrebare :
Este posibil ca din cauza vechimii facturilor respective sa nu mai pot avea pretentii la sumele respective ?

Termenul de prescriptie aplicabil este cel general de 3 ani. Termenul incepe sa curga de la data scadentei. Daca nu este prevazut niciun termen pe factura respectiva, se considera ca factura este scadenta de la data la care a fost emisa.
( Decretul nr. 167/1958 privitor la prescriptia extinctiva.)

Pot incerca sa le recuperez prin instanta ? ; cum ? ; cazul in care am NUMAI facturi (fara contract)
Puteti!Incercati OUG nr.119/2007 - combaterea intarzierii executarii obligatiilor de plata rezultate din contracte comerciale sau Ordonanta nr. 5/2001 privind procedura somatiei de plata
Buna ziua.
Ca raspunsul sa fie in concordanta la situatia descrisa de dvs.ar trebui ca un specialist sa vada actele emise,sa calculeze termene daca aceste sume mai pot fi incasate.
Dupa 3 ani intervine prescriptia dreptului de a cere daca legea nu prevede altfel art.405 C.pr.civ.daca in acesta perioada nu ati facut nici un demers dar poate fi si cazul in care prescriptia a fost intrerupta iar aici trebuie analizat orice document emis sau incasat.Pentru ca totusi mai exista sanse reale de a recupera din creantele dvs.lua-ti legatura cu un specialist cred ca merita.In legatura cu acest contract de care faceti vorbire este mai complex fiindca trebuie gandit si conexiunea cu legile contabilitatii......
Succes !
Cu respect,Alexa...
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si clar !

Termenul de prescriptie aplicabil este cel general de 3 ani.

acest termen (de 3 ani) este valabil si in cazul in care `in spatele` livrarilor a stat si un contract (nereziliat) ? (cu prelungire anuala automata ,cazul in care niciuna din parti nu solicita incetarea ei )
Termenul de presciptie curge de la ultimul demers pe care l-ati facut (si pe care il puteti dovedi.
Deci daca ati mai facut o noficare intre timp, termenul se calculeaza de la acea notificare.

Cat despre contract, nu cred ca va ajuta. Instanta tine cont de data la care s-a nascut datoria.

ContSters20980, utilizator