avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand se acorda 15% din venit pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand se acorda 15% din venit pensie alimentara?

Buna. Sunt in proces cu tatal fetitei mele pt stabilire paternitate, custodie si pensie alimentara. El solicita 15% din venituri sa plateasca pensie alementara, motivul fiind "nevoile copilului", micuta avand 7 luni jumate.
Multumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2018
Otilia P., utilizator
Cel mai recent răspuns: Sobolan de tomberoane , utilizator 04:34, 8 Decembrie 2018
Buna ziua,
Solicitati sa se aplice prevederile art. 529 C.Civ si sa se acorde 25% asa cum scrie in acest articol (cred ca e singurul copil).
Pai copilul mic are nevoi mari (lapte, pampers, etc).
Solicitati, eventual, ajutorul unui avocat.
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Solicitati sa se aplice prevederile art. 529 C.Civ si sa se acorde 25% asa cum scrie in acest articol (cred ca e singurul copil).

Pai ce a cerut domnul se incadreaza in acel articol. Scrie ca intretinerea datorata se poate stabili pana la 25%. Ori 15% este pana la 25%.
Acum depinde si de cat inseamna asta in bani.
Ca daca are salariul minim pe economie sau pe acolo chiar si 25% este foarte putin.
Domnul trebuia sa ceara pensia in natura asa spune legea.apoi pana in 25 % poate insemna 10% 15% 20%.
Ce salariu are bani in mana?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentare Docuteh Docuteh Bună seara, am un copil de câteva luni dar nu sunt căsătorită cu tatăl lui, iar relația noastră a ajuns la final! Copilul poartă ambele nume! Care ... (vezi toată discuția)
Pensie de întreținere restantă. se pot scădea din sumă costul scutecelor și al laptelui praf? nadia2018 nadia2018 Buna ziua! Am divorțat în iunie 2018. În hotărâre este specificat că trebuie sa-mi dea retroactiv pensie alimentară, începând cu februarie 2018. În ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am sa detin custodia in totalitate? caty06 caty06 Buna seara,am un baietel in varsta de 6 luni cu domiciliul la mine,insa am probleme cu tatal lui cu care am decis sa nu mergem impreuna pe mai departe deoarce ... (vezi toată discuția)