Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand se acorda 15% din venit pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand se acorda 15% din venit pensie alimentara?

Buna. Sunt in proces cu tatal fetitei mele pt stabilire paternitate, custodie si pensie alimentara. El solicita 15% din venituri sa plateasca pensie alementara, motivul fiind "nevoile copilului", micuta avand 7 luni jumate.
Multumesc frumos
Otilia P., utilizator
Buna ziua,
Solicitati sa se aplice prevederile art. 529 C.Civ si sa se acorde 25% asa cum scrie in acest articol (cred ca e singurul copil).
Pai copilul mic are nevoi mari (lapte, pampers, etc).
Solicitati, eventual, ajutorul unui avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Solicitati sa se aplice prevederile art. 529 C.Civ si sa se acorde 25% asa cum scrie in acest articol (cred ca e singurul copil).

Pai ce a cerut domnul se incadreaza in acel articol. Scrie ca intretinerea datorata se poate stabili pana la 25%. Ori 15% este pana la 25%.
Acum depinde si de cat inseamna asta in bani.
Ca daca are salariul minim pe economie sau pe acolo chiar si 25% este foarte putin.
Domnul trebuia sa ceara pensia in natura asa spune legea.apoi pana in 25 % poate insemna 10% 15% 20%.
Ce salariu are bani in mana?